آموزش وردپرس

آبیاری عمومی

آب اگر چه ارزشمند ترین ماده است اما قدرش به اندازه ارزش واقعی آن نمی دانیم . نسل بشر در همه جای دنیا و نیز در بیدهند تلاش زیادی برای مهار کردن و بهره برداری کردن از آبهای سطحی و زیر زمینی انجام داده است.اگر چه بخش اعظم آب آشامیدنی و کشاورزی بیدهند حاصل بارشهای زمستان و بهار است و با پیمودن مسافتی طولانی در دسترس ساکنین قرار گرفته ، اما نیاکان ما از هیچ تلاشی برای افزایش مقدار آب از طریق حفر قنات فروگذار نکرده اند . هم اکنون هفت یا هشت باب قنات فعال در بیدهند داریم و برخی نیز یا به خاطر عدم رسیدگی طی پنجاه ساله اخیر خشک شده و یا همانطور که گفته میشود، برخی قناتها در دوران شاهان قاجار به صورت عمدی و برای کاهش مالیات مسدود شده اند .کار کشاورزی متناسب با حجم آب شکل گرفته است و مردم سعی میکردند با بهره گیری از امکانات اندکی که داشتند حداکثر استفاده مطلوب از آب ببرند. از کشت بهاره در مراتع گرفته تا انتقال آب از رودخانه کرکس به منطقه ماره و حتی استفاده از چشمه های جاری در کوهستان ها ، اهمیت آب و استفاده بهینه از آن را نشان میدهد. شرایط کشاورزی و توزیع زمینهای هر کشاورز در دشتهای مختلف باعث شکل گیری آبیاری شبانه روزی یک جوق در دشتهای ماره و ده میگردد و شاید در زمان حضور همه مالکین در روستا بهترین نوع گردش کار آبیاری بوده است .
اما امروز کار آبیاری از سخت ترین ، وقت گیر ترین و هزینه بر ترین مرحله کشاورزی در بیدهند است . به طور مثال در صورتی که فردی که در تهران ساکن است به کشاورزی در بیدهند علاقمند باشد مجبور است علاوه بر زمان و هزینه ای که برای رفت و برگشت به بیدهند صرف میکند ، هر نوبت آبیاری (هر دوهفته) به صورت خالص ۴۸ ساعت را صرف آبیاری کند . در هر سال ده یا یازده نوبت آبیاری داریم . اگر شخصی به هر دلیل نتواند برای یک نوبت آبیاری در بیدهند حضور داشته باشد ، تقریبا حاصل همه زحماتش برای آبیاری از دست خواهد رفت. و این نگرانی یکی از علتهای اصلی برای بی انگیزه بودن مردم در کار کشاورزی بیدهند است. ادامه دارد
بهتر است به مواردی که باعث هدر رفت آب در بیدهند میشود بپردازیم . فعلا وضع موجود را در نظر میگیریم و از اموری مانند لوله گذاری یا ایجاد نهرهای مناسب برای جلوگیری از اتلاف آب میگذریم .همچنین از میزان بهره وری آب و اینکه درختان هرز و خودرو و بی کیفیت را آبیاری میکنیم فعلا عبور میکنیم .
شخصا در سالهای اخیر با محاسبه زمان مفید برای آبیاری زمینهای یک جوق به این جمع بندی رسیده ام که حدود چهار ساعت از یک شبانه روز نوبت آبیاری هر جوق به طور کامل برای حرکت آب در جوی های عمومی تلف میشود . به این میزان زمان بایستی زمانهای حرکت آب در مسیرهایی که در هر جوق فقط یک نفر مالک زمین است و سایر زمینهای مسیر آب متعلق به افرادی از جوق های دیگر است را نیز افزود و به نظر میرسد این زمان نیز به طور میانگین چیزی بیش از یک ساعت باشد . پس تا اینجا به این نتیجه میرسیم که پنج ساعت در شبانه روز آب بیدهند در نهرها تلف میشود و در یک دوره شش ماهه بیش از نهصد ساعت اتلاف مستقیم آب داریم . شاید بگوییم خوب اتلاف نداشته باشیم ، چگونه بهره برداری کنیم ؟
در پاسخ به این مطلب بسنده میکنم که در صورت تضمین آبیاری باغ و محصولات دیگر ، انگیزه مردم برای حضور در بیدهند و احیاء کشاورزی بیشتر میشود و با حضور و مشارکت مردم در کارها میتوان طرحهای بزرگتر جهت اصلاح مسیر های آب، اصلاح کشاورزی و باغبانی ، مصرف بهینه آب مازاد و …را اجرا کرد . و خلاصه اینکه آبیاری عمومی در شرایط امروز بیدهند از اصلی ترین ، مهمترین ، در دسترس ترین و کم هزینه ترین روش احیا ، بهبود و اصلاح کشاورزی بیدهند است. دی ماه ۱۳۹۵

error: Content is protected !!