آموزش وردپرس
خانه / عمران و آبادانی در بیدهند – تدوین آقای علی کریمی / فصل ۲- فعالیتهای عمرانی از ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۷

فصل ۲- فعالیتهای عمرانی از ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۷

فصل دوم

قبل از آغاز این فصل به خوانندگان عزیز توصیه میگردد برای درک بهتر مطالب وبدست آوردن اطلاعات بیشتر، به متون پیوست توجه نموده وآنها را بدقت مطالعه فرمایند

پس از انقلاب اسلامی ( از سال ۱۳۵۷ به بعد )

         همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران جوانان بیدهند نیز همدوش سایر هموطنان و با الهام از تعالیم عالیه اسلام شروع به فعالیت نمودند . شهید والامقام امیر حسین نبی با همکاری تعدادی از جوانان تحصیلکرده بیدهندی که همگی در تهران ساکن بودند انجمن اسلامی روستای بیدهند را بنیانگذاری نمود .سوابق مبارزاتی ایشان در دوران دانشجویی و فعالیت ایشان در حزب جمهوری اسلامی به وی آموخته بود که لازمه پیشبرد اهداف در کار گروهی در گرو کار تشکیلاتی است بهمین جهت ایشان در پاییز سال ۵۸ طرحی را تهیه و پیشنهاد نمودند که در آن اعضای انجمن در چهار گروه :

گروه تحقیقات کشاورزی و دامداری

گروه تدارکات و امور مالی

گروه خدمات و تبلیغات

گروه فرهنگی

فعالیت نمایند . برای مشاهده متن دست نوشته شهید نبی با خط و امضای ایشان اینجا کلیک کنید.

         محل اصلی این فعالیتها روستای بیدهند بود که همانگونه که در بخش قبل ذکر گردید در آن زمان فاقد امکانات زیربنایی و از مناطق محروم بشمار میرفت . از آنجا که شهید نبی انجام هرگونه فعالیتی را منوط به اقدامات فرهنگی میدانست خود را در این گروه قرارداد و ابتدا در سال ۵۸ با برگزاری جلسات قرآن و تهیه و ارائه مقالات علمی و اسلامی و جلسات مباحثه به منظور بالا بردن آگاهی و فراهم نمودن زمینۀ رشد فکری و فرهنگی اعضا فعالیت خود را آغاز نمود . ایجاد کتابخانه در محل مدرسه سابق روستا از جمله دیگر اقدامات این گروه میباشد که با تامین بیش از ۲۵۰ جلد کتاب با موضوعات مختلف انجام گرفت .همزمان سایر گروهها نیز بنا به وظایف خود شروع بکار نمودند .

گروه کشاورزی برای نوروز سال ۵۹ برنامه ریزی نمود و تعداد حدود ۱۰۰۰ اصله نهال شامل سیب ، گلابی ، گیلاس ،آلو و غیره تهیه و بین اهالی توزیع نمودند که هنوز تعداد قابل توجهی از این درختها در باغات و زمینهای روستا وجود دارند .از دیگر فعالیتهای این گروه اجرای طرح اصلاح نژاد گاوهای روستائیان بود که در بخشهای بعدی توضیح داده میشود .

گروه خدمات و تبلیغات نیز برنامه ریزی لازم جهت برگزاری هر چه بهتر مراسم مذهبی و اعیاد اسلامی خصوصا ایام محرم را انجام داد بطوریکه در اولین اقدام میلاد مسعود حضرت ولی عصر(عج) در ماه شعبان سال  ۱۳۵۹ در مسجد جامع روستا برگزار شد

برای مشاهده تصویرمراسم مورخ۵۹/۴/۷ برابر ۱۵ شعبان۱۴۰۰ قمری اینجا کلیک کنید.

            پس از آن در محرم همان سال ( ۲۶ آبان ۵۹ ) با تهیه عَلَم و کتل و طبل و زنجیر( که هم اکنون نیز مورد استفاده قرار میگیرد ) هیئت عزاداری جوانان بیدهند برای اولین باربه روستاهای چیمه ، ولوجرد،تکیه سادات و فریزهند رفتند ودر مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان در حسینیه های این روستاها شرکت کردند . برای مشاهده تصاویر اینجا کلیک کنید    

  سرگروه این شاخه مرحوم یوسف کاظمی بود که برای ایشان از خداوند متعال طلب آمرزش و مغفرت و برای خانواده محترمشان آرزوی سلامتی داریم .

          برنامه ریزی تامین منابع مالی و ثبت و ضبط حسابها و دریافت و پرداخت وجوه در گروه تدارکات و امور مالی انجام میشد .مهمترین منابع مالی فعالیتهای انجمن از طریق پرداخت ماهیانه ۱۰۰۰ ریال توسط اعضای شاغل انجمن تامین میشد و در هر ماه گزارش مالی بصورت مکتوب به اطلاع اعضای انجمن میرسید  . تشکیل صندوق قرض الحسنه مهدی ( ع ) که در فصل سوم توضیح داده خواهد شد از جمله مهمترین فعالیتهای این گروه میباشد .

       یکی از مهمترین معضلات آن دوران عدم وجود یک فروشگاه جهت تامین مایحتاج مصرفی روستائیان بود.  مرحوم عباس محمدی فروشگاه کوچکی را در محل منزل خود دایر نموده بود و در آن  اقلامی مانند قندوشکر و چای ،کبریت ،شیشه چراغ گردسوز و فانوس ،نفت وبرخی دیگر اقلام بسیار ضروری را به اهالی عرضه میداشت که با توجه به شرایط آنروز و محدودیت وسایل حمل و نقل و راههای ارتباطی خدمت بزرگی بود لیکن پاسخگویی به کلیه نیازمندیهای اهالی با امکانات بسیارمحدود،کاری بسیار مشکل بود . شایان ذکر است اهالی جهت تامین اغلب مایحتاج خودخصوصاً نفت مجبور به مراجعه به روستاهای مجاور و تحمل زحمتهای فراوان بودند . علیرغم اینکه اکثر اهالی چند سال قبل از انقلاب سهام شرکت تعاونی روستایی را خریداری نموده بودند لیکن بدلیل نداشتن محل مناسب قادر به بهره برداری از آن نبودند بطوریکه نفت مورد نیازکه برای روشنایی (روستا فاقد برق بود وبرای روشنایی از چراغ گرد سوز استفاده میشد ) و سوخت بسیار ضروری بود از تعدادی بشکه که در فضای باز مقابل محوطه امامزاده قرار داشت و زیر نظرشورای وقت روستا  بود ،تامین میگردید لذا در اواخر سال ۵۸ و با رهنمودهای شهید نبی بعنوان نخستین اقدام اجرایی در روستا ، اعضای انجمن تصمیم گرفتند که با احداث فروشگاه تعاونی روستایی به کمک شورای روستا که مرحوم حاج علی نبی و مرحوم علی باقریان و آقای مهندس ماشاءاطالبی (فرزند مرحوم حاج حسینعلی طالبی )  بودند بشتابند و این مشکل مهم را برای همیشه رفع نمایند. در نوروز سال ۵۹ کلنگ احداث این فروشگاه در محل فعلی آن به زمین زده شد و اعضای جوان انجمن بمنظور حفاری محل مخزن و ایجاد ساختمان ، هفته های متوالی بعدازظهر چهارشنبه با وانت مرحوم علی باقریان از تهران به روستا عزیمت و عصر جمعه مراجعت مینمودند . کلیه اقدامات اجرایی توسط جوانان پر شور و انقلابی انجمن بدون هیچگونه دستمزد مادی و فقط به قصد قربت و خدمت به اهالی صورت گرفت.

 برای مشاهده تصاویر اینجا کلیک کنید.

          به منظور آغاز عملیات ساختمانی و تشویق اهالی برای مشارکت در ساخت فروشگاه ، وامی بمبلغ ۲۰۰،۰۰۰ ریال از صندوق قرض الحسنه انجمن (بعدا شرح فعالیتهای آن تشریح خواهد شد) تامین گردید که اعضای انجمن متعهد باز پرداخت آن بودند(این وام بعدا از محل وجوه جمع آوری شده از اهالی بازپرداخت گردید).

        عملیات ساختمانی آغاز و شورای روستا با جمع آوری وجوه از اهالی خیّر بیدهندی و با کمک اداره تعاون روستایی شهرستان نطنز هزینه های تامین مصالح برای ساخت این فروشگاه را که دارای ۳۶ متر مربع زیرزمین جهت استقرار تانکر نفت ۲۳۰۰۰ لیتری و ۱۰۰ متر مربع فضای فروشگاهی و محل توزیع نفت میباشد را انجام داد . لازم به ذکر است که برای جلب کمک از اداره تعاون بایستی تعداد سهامداران و سهام آنان (هر سهم ۵۰ ریال ) افزایش می یافت همچنین بهای تانکر که توسط شرکت نفت کاشان تامین شده بود از طریق سود حاصل از فروش نفت در سالهای بعد بمیزان ۰٫۲۵ ریال (۵ شاهی ) در هر لیتر پرداخت میشد که این امر بوسیله همکاری مشترک اعضای شورای روستا و انجمن اسلامی محقق گردید .

برای مشاهده نامه اداره تعاون اینجا کلیک کنید

       عملیات ساختمانی ظرف مدت ۶ ماه به پایان رسید و فروشگاه در پاییز همان سال و همزمان با آغاز جنگ تحمیلی به بهره برداری رسید و در سالهای جنگ که کالاهای اساسی و سوخت بوسیله کوپن توزیع میشد نقش مهمی در ارائه خدمات به اهالی ایفا نمود .

برای مشاهده گزارش وجوه دریافتی از ۲۲۱ نفر از اهالی و همچنین صورت ریز هزینه های انجام شده اینجا کلیک کنید.

نگاهی به ارقام دریافتی و هزینه ها در این گزارش بسیار جالب است .

 در اینجا لازم است که از زحمات مرحوم علی باقریان عضو شورای وقت که در زمان احداث بنا و حمل مصالح همکاری وتلاش شایانی را بعمل آورد و اولین فروشندگی و تامین مایحتاج اهالی را در سالهای جنگ و پس از آن بعهده داشت قدردانی نموده و برای آنمرحوم و فرزند شهیدش محمد باقریان ودیگر فرزندش مهدی باقریان طلب آمرزش و مغفرت و برای اعضاء خانواده ایشان آرزوی سلامتی نمائیم . همچنین مرحوم حاج علی نبی پدر شهید نبی بعنوان عضو شورا زحمت زیادی متحمل شدند که برای ایشان غفران الهی و برای خانواده محترمشان سلامتی آرزومندیم  و نیز آقای مهندس ماشاءاطالبی بعنوان عضو دیگر شورا تلاش صادقانه ای نمودند که  برای ایشان و خانواده محترمشان آرزوی سلامتی داریم .

          پس از تکمیل تعاونی هرچند شهید امیر حسین نبی مدت زیادی در بین اعضای انجمن اسلامی نماند و پس از مهاجرت به کردستان بعنوان یکی از شاخصترین فعالان فرهنگی در ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ توسط یکی ازعوامل گروهکهای ضد انقلاب در بازار شهر سقز ترور و به درجۀ رفیع شهادت نائل گردید، لیکن نفوذ کلام و رفتار وی بعنوان یک الگو سر مشق یارانش قرار گرفت که تا سالها بعد به فعالیت خود ادامه دادند و منشاء انجام کارهای مهمی در روستا گردیدند .

error: Content is protected !!