آموزش وردپرس
خانه / عمران و آبادانی در بیدهند – تدوین آقای علی کریمی / فصل ۱-فعالیتهای انجام شده قبل از سال ۱۳۵۷

فصل ۱-فعالیتهای انجام شده قبل از سال ۱۳۵۷

بسمه تعالی
بنام خداوند جان و خرد کز این برتر اندیشه نگذرد
در کیلومتر ۵۴ جاده آسفالته کاشان به نطنز در محلی که رودخانه هنجن بسوی بادرود روان است دره ای وجود دارد که ابتدا به سمت غرب و سپس به سمت جنوب امتداد می یابد. در امتداد این دره ، روستاهای هنجن ، ولوجرد ،چیمه رود ،بیدهند ،تکیه سادات و فریزهند واقع شده اند. روستای بیدهند در انتهای جنوبی این دره و به فاصله ۱۸ کیلومتری از جاده اصلی کاشان – نطنز واقع شده است. روی برنامه GOOGLE EARTH ، بیدهند را با مختصات ۰۵ ۳۰ ۳۳ درجه شمالی و ۲۷ ۴۵ ۵۱ درجه شرقی و با ارتفاع متوسط ۲۳۰۰ متر از سطح دریامیتوان یافت . زبان مردم این روستا فارسی و تاتی است که ریشه آن زبان پهلوی است. آب کشاورزی این روستا از یکی از دره های رودخانه کرکس و تعدادی قنات تامین میگرددکه بسیار گواراست.گرچه از گذشته های دور این روستا مدرک مستندی در دست نیست ولی با توجه به آثاری که در خود روستا و سایر روستاهای منطقه وجود دارد،پیشینه تاریخی آن به زمان ساسانیان میرسد . مرقد مطهر امامزاده سلیمان یکی از فرزندان امام هفتم شیعیان در این روستا قرار دارد که زیارتگاه اهالی و زایرین ازسایر روستاها و شهرستانهای اطراف میباشد .برای آشنایی بیشتر با این روستا و آثار تاریخی آن ، مطالعه کتاب “میراث فرهنگی نطنز “جلد چهارم به قلم سید حسین اعظم واقفی از انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی توصیه میگردد .

آنچه هدف از این نوشتار میباشد بیان تاریخی فعالیتهای عمرانی انجام شده در روستا در نیم قرن اخیر و آشنایی با دست اندرکاران آن است که امید واریم با همکاری همشهریان عزیز و افزودن مطالب مستند و دقیق بتوانیم گام کوچکی در مستند سازی فعالیتهای عمرانی تاریخ معاصر این روستا برداریم. همچنین امیدواریم که سایر دست اندرکاران و هیئت امنا ها و اعضای شوراهای اسلامی روستا با تدوین عملکرد خود به تکمیل این تاریح کمک نمایند.
فصل اول
قبل از انقلاب اسلامی (تا سال ۱۳۵۷)
در سالهای قبل از دهه ۳۰ بجز تعداد معدودی از ساکنین روستا که به تهران مهاجرت کرده بودند بقیه در روستا ساکن بوده و به انجام فعالیتهای کشاورزی اشتغال داشتند. حفر قنوات به منظور تامین آب کشاورزی ، ساختن جاده بصورت بسیار ابتدایی ، مسجد ، مدرسه ،حسینیه و ساختمان بقعه امامزاده سلیمان در سالهای قبل از آن عمده ترین فعالیتهای عمرانی روستابوده است . همچنین توسعه زمینهای کشاورزی که از جمله سخت ترین فعالیتهای عمرانی بوده بدلیل محدودیت زمین در حاشیه دشتهای جوره و ماره و سایر دشتها بصورت بسیار محدود وجود داشته است . اداره امور روستا در این دوران توسط کدخدا و با مشورت معتمدین محلی صورت می گرفته است . پس از سالهای دهه ۳۰ بدلیل گسترش تهران از یکطرف و بروز خشکسالی ها و کمبود در آمد آهسته آهسته مهاجرت آغاز میگردد . این روند تا سالهای آغازین دهه ۵۰ ادامه داشته بطوریکه تا قبل از وقوع انقلاب اسلامی بجز تعداد بسیار معدودی از خانوارها بقیه در تهران سکونت داشته و مشغول بكار بوده اند . در این سالها افرادی چون مرحوم ملا ابوالقاسم وحیدی ، مرحوم کربلایی علی نبی ، مرحوم حسن خادمی ، مرحوم کربلایی نوروزعلی خادمی ، مرحوم عباس فاضلی نژاد ، مرحوم جواد احمدی ومرحوم تقی محمدی بعنوان کدخدا و مرحوم شیخ محمد قیومی و مرحوم شیخ ابراهیم شکوهی بعنوان محضردار و دفتر ازدواج و مرحوم شیخ اسدا… تقوی بعنوان روحانی، مرحوم ماشاا… فریدی معلم و قاری قرآن و تعزیه خوان، مرحوم ملامحمد وحیدی و مرحوم ملا باقر فاضلی ومرحوم ملا نادعلی فاضلی بعنوان واعظ مذهبی و مرحوم عباس    کثیری بعنوان تولیت مسجد جامع فعالیت داشته اند .عمده ترین فعالیتهای عمرانی در این دوران عبارتنداز:
۱- حفر قنات درب کنده ها در(سالهای ۱۳۲۹-۱۳۲۸ ) به همت مرحوم حاج احمد احمدی و با همکاری اهالی به انجام رسید.
۲- نوسازی مسجدجامع روستا در سال۱۳۳۶ که دست اندرکاران اصلی آن مرحوم حاج احمداحمدی، مرحوم حاج محمود کثیری، مرحوم حاج ابوالقاسم باقری، مرحوم حاج علی کاظمی ، مرحوم شیخ ابراهیم شکوهی ، مرحوم حاج غلامحسین کثیری و حاج علیمحمد کثیری بوده اند. کمک و همیاری اهالی روستا چه بصورت مالی و چه بصورت کار با توجه به امکانات محدود در آن زمان بسیار حائز اهمیت بوده است .
۳- نوسازی صحن و حرم مطهر امامزاده سلیمان که یکبار در سالهای ۱۳۲۸-۱۳۲۶ با همت مرحوم حاج علی اکبر مقیمی و مرحوم حاج باقر ظهیری و کمک اهالی گنبد آن با کاشی های آبی رنگ( فیروزه ای) کاشی پوش گردید ولی در اثر زلزله چند سال بعد در گنبد و حرم شکافهایی ایجاد شد که در سالهای دهه ۴۰ به صوابدید مرحوم شیخ محمد قیومی متولی امامزاده و پس از کسب مجوزهای قانونی بنای قدیمی تخریب و با همت مرحوم حاج احمد احمدی و با کمک کلیه اهالی بنای جدید و فعلی آن ساخته شد .
۴- بازسازی و تعمیرات حسینیه در سالهای ۱۳۳۲ و ۱۳۵۶
۵- بهسازی جاده مواصلاتی روستا که در فاصله سالهای ۱۳۵۶-۱۳۵۴ توسط انجمن روستا متشکل از مرحوم حاج رضا مقیمی ، مرحوم حاج علی اکبر مقیمی، مرحوم حاج باقر ظهیری ، مرحوم حاج محمدآقاکثیری، مرحوم حاج عبدالحسین محمدی و مرحوم حاج علی نوری و تعداد دیگری از اهالی بوده انجام گرفته است. انجمن مذکور با اخذ مبلغ ۵۰۰۰ ريال از هر خانوار هزینه این کار را تامین نموده است.
۶- لوله کشی ابتدایی روستا در سالهای ۱۳۵۴-۱۳۵۲ توسط مرحوم حاج احمد احمدی و مرحوم حاج ابوالقاسم باقری و مرحوم حاج ماشاا… محمدی و مرحوم حاج محمود کثیری و مرحوم حاج علی کاظمی و با کمک و همیاری اهالی صورت گرفت و تعدادی شیر برداشت عمومی در محلات مختلف روستا نصب گردید.
۷- باز سازی حمام قدیمی و تبدیل حمام خزینه ای به حمام دوش(۱۳۵۵)
آنچه فوقاً بیان گردید تاریخچه مختصری از فعالیتهای عمرانی در آن سالها بود که علیرغم امکانات بسیار محدود توسط افراد فوق و تماماً با همکاری کلیه بیدهندی ها صورت گرفته است.در اینجا لازم است که برای تک تک این افراد و سایر اشخاصی که نام آنان ذکر نشده است طلب آمرزش و مغفرت نموده و شادی روح آنان را از خداوند بزرگ مسئلت نمائیم.
همانگونه که فوقا بیان شد تکمیل و اصلاح این وقایع نیازمند همکاری کلیه اهالی خصوصا بازماندگان اشخاصی که به هر نحوی از انحاء دست اندر کار امور خیر و آبادانی روستا بوده اند و همچنین هیات امناهای فعلی اماکنی نظیر امامزاده سلیمان و حسینیه میباشد لذا از این عزیزان تقاضا میگردد اطلاعات خود را از طریق سایت اعلام تا بنام خود آنان درج گردد .

error: Content is protected !!