آموزش وردپرس
خانه / ساختمانهای ویژه / امامزاده سلیمان (ع)

امامزاده سلیمان (ع)

امامزاده سليمان(ع) از فرزندان امام هفتم حضرت موسي بن جعفر(ع)
www.natanz.gov.ir
425410649_101771

* موقعيت مكاني: در ۴۰ كيلومتري مركز شهرستان نطنز واقع در روستاي بيدهند

* مساحت كل عرصه: ۱۴۵۰ مترمربع

* مساحت زيربنا: حدود ۵۰۰ مترمربع

* امكانات موجود: حرم مطهر ، شبستان ،سالن اجتماعات ، مسجد و سرويس بهداشتي
مساحت صحن زيارت فوق به حدود ۵۰۰ متر مربع می رسد. ، این بنا تا سال ۱۳۳۲ بقعه ای با مصالح خشت و گل بوده که به همت خیرین و اهالی بنای جدید جایگزین بنای قدیمی آن شده است. گنبد دو پوش زیارتگاه از کف ۲۲ متر ارتفاع دارد و مناره و گلدسته زیارتگاه به ارتفاع ۲۰ متر در کنار گنبد به چشم می خورد. مساحت زیربنای حرم زیارتگاه شاهزاده سلیمان علیه السلام آن حدودا ۳۰۰ متر مربع می باشد. در داخل حرم ضریحی با چارچوب فلزی و دارای شیشه های ایمنی با لایه های پلیمری و در ابعاد ۲×۲ روی سنگ مزار امامزاده جلیل القدر قرار دارد. در اطراف و بالای ضریح و حاشیه گنبد آجری بقعه آینه کاری زیبا و هنرمندانه ایست که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.
* اين مكان مقدّس باتوجه به دارا بودن آب و هواي كوهستاني (سرد و معتدل) و جاذبه هاي طبيعي ،تفريحي و گردشگري و همچنين داشتن قدمت تاريخي در بيشتر فصول سال پذيراي هزاران زائر بوده كه در حال حاضر نيز با تلاش و كوشش فراوان هيأت امناء محترم و تحت نظارت قانوني اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان نطنز مطابق با طرح اوليه مرمت و نوسازي ميگردد.مردم روستا اعتقاد قلبی و عمیق به کرامات این امامزاده دارند و معمولا برای گشایش در کارها و رفع گرفتاری و مشکلات ایشان را واسطه قرار میدهند .

%d9%82%d8%af%d9%85-%d8%b1%d9%88%db%8c-%da%86%d8%b4%d9%851

میگویند در زمان یاغی گری نایب حسین که هر از چند گاه به همراه سواران خود برای چپاول و غارت روستا و مردم می آمدند ،مردم اموال ارزشمند خود را در این محل به امانت می سپردند و هرکس خود را به داخل حیاط ساختمان امامزاده میرساند در امان بود. معمولا زنان و کودکان به این محل پناه می آوردند.
یکی از ویزگیهای منحصر به فرد ساختمان امامزاده ، وجود دخمه ای تاریک در ریر اطاقهای همکف و مسجد امامزاده است . اهالی محل علت تعبیه این دخمه در بنای امامزاده را نگهداری موقت اموات در شرایط جوی نا مساعد ذکر میکنند. باتوجه به شرایط جغرافیایی روستا و یخبندان زمستان ، این احتمال وجود دارد که در برخی از روزهای زمستان برای حفر قبر یا غسل و …نتوان فعالیتی را انجام داد . لذا در این شرایط اموات را برای چند روز به صورت موقت در این دخمه نگهداری و سپس با فراهم شدن شرایط آنان را دفن میکردند.

20160908_130712

در تاریخ ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ یک جفت گلدسته کوچک بر روی سردر ورودی و یک جفت گلدسته بزرگتر بر روی مناره های ساختمان امامزاده نصب و مراسم با شکوهی نیز
در هنگام اجرای عملیات نصب برگزار شد .

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
مهر ۱۳۹۵ – اتمام عملیات عمرانی امامزاده سلیمان (ع) بیدهند نطنز با هزینه خیرین بقاع ساز
⬅️رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نطنز در گفتگو با خبرنگاران از اتمام عملیات عمرانی امامزاده سلیمان بن موسی بن جعفر (ع) روستای بیدهند نطنز با هزینه خیرین بقاع ساز خبر داد.
حجت الاسلام مرتضی اکبری با بیان اینکه این عملیات عمرانی با هزینه‌ای بالغ‌ بر یک میلیارد ریال انجام شده است، افزود: این طرح شامل کاشی‌کاری گنبد و گلدسته، آیینه‌ کاری و گچ‌بری داخل رواق و تجهیز سیستم روشنایی و همچنین تعمیر و مرمت مسجد حرم مطهر بوده است.
وی تصریح کرد: عملیات کاشی‌ کاری گنبد و گلدسته امامزاده سلیمان (ع) به مساحت ۹۰ مترمربع شامل نرده دست‌چین سه رنگ فیروزه‌ای، مشکی و خام از اول خردادماه سال جاری با هزینه‌ ای بالغ‌ بر یک میلیارد ریال شروع و در پایان تیرماه خاتمه یافت.
رئیس اداره اوقاف با بیان اینکه اجرای آیینه‌کاری رواق حرم مطهر به مساحت تقریبی ۲۰۰ و هزینه‌ای بالغ‌ بر ۵۰۰ میلیون ریال انجام گرفت، بیان کرد: تعمیر و مرمت مسجد امامزاده نیز شامل سنگ و سرامیک و گچ کاری به مساحت ۸۰ مترمربع با هزینه‌ای بالغ‌ بر ۱۵۰ میلیون ریال به پایان رسید.
وی خاطر نشان کرد: تمامی هزینه‌ های یادشده توسط خیرین بقعه ساز پرداخت‌شده و کلیه فعالیت‌ های عمرانی با همت و تلاش هیئت امناء امامزاده و با نظارت اداره اوقاف و امور خیریه نطنز صورت گرفته است.
لینک عضویت در کانال خبری نطنز http://telegram.me/natanz1394
ادامه دارد………………….

error: Content is protected !!