آموزش وردپرس
خانه / رخدادهای جدید

رخدادهای جدید

/////////////////////
روز پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ برای شب نشینی شر یلدا گردهمایی در مسجد ساختمان امامزاده سلیمان ع برگزار شد . در این گردهمایی با آجیل و انار و آش از مردم پذیرایی شد . حدود ۱۰۰ نفر از بیدهندی های ساکن و مهمان در مراسم حضور داشتند . هوا بسیار لطیف و خنک بود
………………………………………………………………………..

روز جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶  همزمان با رحلت پیامبر اعظم و شهادت امام حسن ع ، دهیار بیدهند توسط آقای جعفری رییس شورای بیدهند معرفی شدند .  دهیار جدید آقای سلیمان باقری هستند . با آرزوی توفیق برای ایشان

………………………………………………………………

برای اطفائ حریق در روستای بیدهند یک دستگاه پمپ آب (به همراه ژنراتور) و تعدادی آتش کوب و کپسول آتش نشانی که  با همت برخی اهالی جمعا به قیمت ۶۸ میلیون ریال خریداری شده بود ، در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۹۶ تست شد و در انبار ساختمان امامزاده سلیمان ع قرار گرفت.

…………………………………………………………..
مراسم عزاداری محرم سال ۱۳۹۶ همچون سالهای قبل با حضور انبوه بیدهندی های عزیز و بسیار با شکوه برگزار شد  و  یکی از اقدامات خاص که در این ایام انجام شد فیلمبرداری حرفه ای توسط آقایان شکوهی بود . ۱۵ دقیقه از فیلم تهیه شده از کانال ۴ تلویزیون ملی پخش گردید .
……………………………………………………….
به منظور ساماندهی شرکت تعاونی روستای بیدهند و تدارک بهتر نیازمندی های ساکنین و مهمانان روستا ، شورای روستا قصد دارد تا پایان شهریور ۱۳۹۶ این ساختمان را به فردی پرانرژی و فعال که بتواند با تامین کالاهای مورد نیاز رضایت مردم را جلب نماید واگذار نماید. بنرهایی در سطح روستا نصب شده و از افراد واجد صلاحیت درخواست شده که خود را به شورا معرفی کنند.
………………………………………………………..
به منظور جمع آوری چوبها و درختان خشک شده که در کف رودخانه رها شده اند و ممکن است موجب حریق گسترده در ذروستا شوند ، شورا به اطلاع عموم رسانیده که مالکین نسبت به جمع آوری آنها طی تیر ماه ۱۳۹۶ اقدام نمایند . در صورتی که اقدامی از طرف مالکین صورت نگیرد ، شورا خود اقدام کرده و به هر طریق که صلاح بداند چوبها را مصرف خواهد کرد .
……………………………………………………………
یکی از مسیرهایی که باعث اتلاف آب دشت ماره میشود ،نهر آب پاپل است . این نهر که بر روی شیب کوه ماره ساخته شده آب بند نبوده و بخش از اب را هدر میدهد. بنا به هماهنگی انجام شده توسط شورا ، بتون کاری نهر از روز ۶ تیر ۱۳۹۶ آغاز گردید .
………………………………………………………..
متاسفانه در تاریخ اول تیر ۱۳۹۶ آتش سوزی دیگری در منطقه کوله محل استراحتگاه رخ داد . این واقعه توسط مردم کنترل شد . اما این واقعه میتوانست گسترش یافته و کل کوله و دشت دجر را نابود کند . باید هر چه زودتر برای جلوگیری از بروز مجدد حریق ( تا حد امکان) اقدام شود .
پیشنهاد میگردد شخصی با دوربین بر روی کوه قلعه مستقر شود و رفتارهای مشکوک افراد را رصد نماید .

……………………………………………………………..
در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ منطقه وسیعی در محوطه خرمن گاه های زیر جوره طعمه حریق شد . این آنش سوزی که میتوانست گسترش یافته و دشت جوره را نیز نابود کند توسط مردم کنترل شد

……………………………………………………………………
نتیجه انتخابات شورای بیدهند در سال ۱۳۹۶
انتخابات در روز ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۶ برگزار و افراد متقاضی برای رای دادن بدون هیچگونه محدودیت رای خود را به صندوق ریختند . نتیجه شمارش آرا عبارت بود از :آقایان
حسین اسماعیلی ۲۳۸ – عبداله جعفری ۲۱۴ – حبیب مسلمی ۱۱۷ – رضا محمدی ۸۴ – ابراهیم فاضلی نژاد ۷۸ – عباسعلی فریدی ۶۶ – علی ملک محمدی ۲۸ – مهدی بصایری ۲۶ رای

…………………………………………………………………………..
داوطلب شدن ده نفر از همدیاران برای شورا – سال ۱۳۹۶
ده نفر از بیدهندی های عزیز برای حضور در شورای بیدهند ثبت نام کرده اند . اسامی به ترتیب حروف الفبای نام خانوادگی است : آقایان : حسین اسماعیلی بیدهندی – سلیمان باقری – مهدی بصایری – عبداله جعفری بیدهندی – علی طالبی بیدهندی – ابراهیم فاضلی نژاد – عباسعلی فریدی بیدهندی – رضا محمدی بیدهندی – حبیب مسلمی بیدهندی – قنبر علی ملک محمدی
روز ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ همزمان با رای گیری برای ریاست جمهور ، برای انتخاب سه نفر از نامزدها رای گیری خواهد شد.
……………………………………………………………………
اصلاح مسیر آب کشاورزی از استخر “برآر”  تا راجو

نشت و نفوذ آب از نهرهای روستا و خساراتی که هر سال از طرف گرازها به مسیر آب وارد میشود و هزینه گزافی بر دوش کشاورزان میگذارد باعث گردید که شورای روستا تصمیم به اصلاح مسیر نهرها به روش بهسازی  با سنگ و بتون گرفته و آن را اجرا نماید . شورای روستا  از اواخر سال ۱۳۹۵ ساخت نهرهای بتونی از استخر برآر تا راجو را شروع کرده و هم اکنون (اواخر فروردین ۱۳۹۶) نیز ادامه دارد . این روش به جلوگیری از اتلاف آب که  مسیری  سنگلاخ را طی میکند کمک شایانی خواهد کرد . گفته شده که بودجه انجام کار توسط یکی از خیرین بیدهندی انجام شده است . اما اطلاعات کاملی از مقدار هزینه در دست نیست.این کار شورا که زحمات زیادی را هم متقبل شده اند شایسته تحسین و تقدیر است و امید که بتوانند تا مناطق پایین تر دشت نیز ادامه دهند  .

شایان ذکر است که موضوع اصلاح مسیر آب در زمستان ۱۳۹۵  گروههای تلگرامی بیدهند  به بحث گذاشته شد و برخی از افراد با بتون کردن مسیر به دلیل جلوگیری از رسیدن آب به درختان منطقه عمومی بالاویدینا و برآر  مخالف بودند

……………………………………………………………

اولین برنامه گروه شورایاری تهیه طرح آبیاری تجمیعی در بیدهند بود . طرح تهیه شد و در جلسه مشترک شورا و شورایاری به تصویب رسید . موضوع به اطلاع بیدهندی های عزیز رسید و تا اول اسفند ۱۳۹۵ به میزان پنج جوق در این طرح ثبت نام کرده اند . آیین نامه آبیاری نیز تهیه و در جلسه شورایاری به تصویب رسید . سایر اسناد و مدارک مورد نیاز برای اجرای طرح به طور کانل تهیه شد و در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ در گروه تلگرامی شورا و شورایاران قرار گرفت. اینک منتظر اقدام شورا برای اعلام عمومی و دعوت مردم به حضور در روز جوق نویسی در بیدهند است. توضیحا در جلسه مشترک شورا و شورایاری تاریخ…….. قرار شد روز ۱۱ فروردین به عنوان روز جوق نویسی باشد ولی تا این تاریخ (۲۵ اسفند ۱۳۹۵) این تاریخ هنوز از طرف شورا به عموم مردم اعلام نشده است.

……………………………………………………………..

جلسه شورا و شورایاری در روز پنجشنبه تاریخ ۷ بهمن ۱۳۹۵ در بیدهند منزل حاج آقا جعفری برگزار و آیین نامه شورا یاری تصویب شد . همچنین طرح آبیاری عمومی به تصویب رسید. طرح کلی تامین امنیت روستا نیز به تایید رسید .

……………………………………………………………
روز ۱۷ دی سال ۱۳۹۵ به دعوت شورای بیدهند جلسه ای در تالار کوثر دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران برگزار شد . هدف از برگزاری این جلسه انتخاب گروهی از افراد بیدهندی برای همکاری فکری و اجرایی با شورا در تصمیم سازی و عملیاتی کردن روشهای اجرایی برای احیاء بیدهند اعلام گردید . تبادل نظرات در گروه های تلگرامی بیدهندی ها و اظهار خواسته های منطقی و معقول از طرف افراد مختلف بر لزوم فعالیت بیشتر برای احیاء بیدهند افزود و تعریف اهداف کوتاه و بلند مدت از تشکیل جلسه تاکید کرد. اگر چه تعداد افراد حاضر در جلسه کمتر از حد انتظار بود ، ولی هدف جلسه محقق شد و یک گروه ۷ نفره به عنوان همیار شورا انتخاب شدند . امید است که تشکیل این گروه بر اخذ تصمیم های بهتر موثر بوده و بر حجم فعالیت‌های در حال اجرا برای احیاء بیدهند بیفزاید.اسامی منتخبین توسط حاضرین از ۶۳ رای به شرح ذیل اعلام می گردد لازم به ذکر است ۷ نفر اول اعضا اصلی و بقیه علی البدل می باشند . ۱- آقای مختار عبداللهی (۴۱رای) ۲ – آقای عباس اسماعیلی (۳۳ رای) ۳- آقای علی طالبی بیدهندی (۲۸ رای) ۴- خانم عفت قیومی (۲۸ رای) ۵- آقای ابراهیم محمدی (۲۷ رای) – ۶- آقای حسن طالبی (۲۴ رای) ۷- آقای علی شکوهی ( ۲۴ رای) ۸- آقای حبیب مسلمی (۲۱ رای) ۹- آقای نوراله صفاری (۲۰ رای) – ۱۰- آقای مهدی اختیاری (۱۹ رای) ۱۱- آقای محمد محمدی فرزند مرحوم هاشم (۱۹ رای)

…………………………………………………………

در آبان ماه سال ۱۳۹۵ بنا به پیگیری هایی که از طرف شورای روستای بیدهند انجام شده بیش از ۲۰۰۰ متر مربع از کوچه های روستا آسفالت شد . اطراف شرکت تعاونی تا میدان میان محله و کوچه سرشوگاه تا راجو نیز آسفالت شد .

…………………………………………………………………………..

 

 

 

20161012_110447
مراسم محرم سال ۱۳۹۵ در دو روز تاسوعا و عاشورا (۲۰ و ۲۱  مهر)  با شکوه تر و زیباتر از هر سال دیگر با حضور انبوه بیدهندی های عزیز در روستای بیدهند برگزار شد و یاد عظیمترین حادثه تقابل انسانیت ، شهادت و شرف با خیانت و ظلم گرامی داشته شد . امسال نیز مردم بیدهند به یاد مظلومیت یکی از عزیزترین آفریده خدا که تمام داشته های خود را برای ارج نهادن به کرامت انسان فدا کرد مراسم را به عالیترین شکل برگزار کردند. تعطیلی ۴ روزه و حضور پررنگ همه به خصوص جوانان در مراسم بر اعتلای آن افزوده بود .
مراسم روزهای تاسوعا و عاشورا در بیدهند به گونه ای طراحی شده که تقریبا همه ساعات در هر دو روز را اشغال میکند و ضمنا هیچیک از مراسم تکراری نبوده و از انجام مراسم به صورت موازی نیز پرهیز شده است . مهندسی مراسم به گونه ای است که ضمن عزاداری ،رنگ اجتماعی بسیار قوی نیز به خود میگیرد . انجام مراسم در بیرون از شبستان حسینیه و گرداندن علم و نخل و دسته های سینه زنی ، زنجیرزنی و جغجغه زنی در کوچه های روستا و یاد کردن از گذشتگان و آرزوی سلامتی برای ماندگان بر شکوه مراسم و اقبال عمومی به حضور و مشارکت در آن افزوده است . توزیع نذورات در کوچه ها و طلب فاتحه برای همه اموات از قرنها قبل تا امروز به زیبایی مراسم افزوده است. نقش آفرینی افراد مختلف در مراسم صرفا به خاطر ارج نهادن به حادثه تاریخی عاشورا و سرور آزادگان شایسه تقدیر و تشکر ویژه است . همه مراسم محرم در بیدهند با حضور پررنگ افراد داوطلب انجام میشود و هیچ صحنه خالی از حضور در آن یافت نمیشود. و در غروب عاشورا با حضور علمدار ان بر مزار رفتگان صحنه دیگری از ارج نهادن به والدین و نیاکان خلق میشود . بر همه ماست که این مراسم که میراث نیاکان همه بیدهندی ها است را زنده نگهداریم و پرشور و پررنگ در اجرای آن کوشش کنیم.
20161012_102226

…………………………………………………………………………………………………………….

 

 

%d9%87%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%b3%db%8c-%d8%aa%db%8c%d8%b1
جمعیت ساکن روستا اعم از ساکنین دایم و ساکنین فصلی به تعدادی کمتر از سی نفر رسیده و از طرف دیگر انبوه کارهای لازم به انجام نیز در روستا وجود دارد که نیروی کار کافی برای انجام آنها نداریم. روز به روز به فاصله جوانان و نوجوانان ما از امور جاری در روستا و فعالیتهایی که در طی قرون در بیدهند در حال انجام بوده افزوده میشود. دیگر کسی نان خود را از فعالیتهای کشاورزی و یا دامداری در روستا تامین نمیکند و به عبارت دیگر سطح فعالیتهای کشاورزی به درجه ای از تنزل رسیده که جوابگوی نیازهای مادی خانواده ها نمیباشد. بنابراین برای جوانان ما انگیزه ای برای حضور در روستا و یا انجام فعالیتهای عمرانی یا اقتصادی وجود ندارد . اگر چه تعداد سفرها به روستا افزایش یافته ، اما تعداد روزهای هر سفر کوتاه شده و زمان حضور افراد در بیدهند اندک است . کاهش میزان آب کشاورزی و هجوم گرازها نیز باعث سرخوردگی افراد شده است.
اما همه ما به عنوان بازماندگان نسلهایی که عمر خویش را صرف ساختن روستا کرده اند و با وجود امکانات اندک روستایی سبز و حاصلخیز برایمان به یادگار گذاشته اند وظیفه داریم به هر طریق ممکن از تخریب و بی رونق بودن بیدهند جلوگیری کنیم و بکوشیم با ایجاد انگیزه ، جوانانمان را جذب محیط روستا نماییم.
حرکت جمعی روز سی شهریور ۱۳۹۵ که با حضور پر شور جوانان و بزرگان روستا اتفاق افتاد نمونه ای موفق از پیوند مجدد جوانان با روستا میباشد . هر چند حضور دسته جمعی تعداد زیاد جمعیت در زمان واحد به دلیل دوری راه و مشکلات زندگی در شهر سخت است،اما حضور افراد در روز سی شهریور که مصادف با عید سعید غدیر نیز بود تجربه ای ارزشمند تلقی میشود . جا دارد از همه کسانی که در این حرکت دسته جمعی حضور یافتند و از همه کسانی با بزرگواری زحمت امور مربوطه را متقبل شدند و به ویژه آقای آرش نژاد که زحمت بیشتری را تقبل فرمودند تشکر کنیم. امید است در همایشهای بعدی به طور گسترده تر و با اهدافی والاتر شرکت کنیم.

…………………………………………………………………………….

دو مورد حریق در مراتع روستای بیدهند در مرداد ماه ۱۳۹۵

در روز ۸ مرداد ۱۳۹۵  یک مورد حریق به علت بی احتیاطی افرادی که به منظور استفاده از دخانیات آتش افروخته بودند در منطقه پشت کنده  رخ داد  که با همت اهالی و اقدام سریع و به موقع آنان خاموش گردید

یک مورد حریق گسترده که حدود سی هکتار از پوشش گیاهی بیدهند را نابود کرد در روز سی  مرداد ۱۳۹۵ اتفاق افتاد .  این حریق توسط افرادی غیر بیدهندی که برای حمل جسد شکارچی به کوههای بیدهند رفته بودند رخ داده است.

 

…………………………………………………………….
به عرض بازدید کننده محترم میرسانم که تقریبا همه مطالب این سایت در سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ تهیه و تدوین شده و این سایت با همین آدرس به مدت حدود دو سال فعال بود . حدود یک سال به دلیل مشکلی که از طرف میزبان ایجاد شد سایت غیر فعال بود و اینک دوباره فعال میگردد .بنا بر این ممکن است مطالبی که در ذیل از نظرتان میگذرد با وضعیت امروز تطابق نداشته باشد ُ اما به مرور اصلاح خواهد شد . از همه بازدید کنندگان و صاحب نظران به خاطر راهنماییشان پیشاپیش تشکر میکنم .

…………………………….
اقدامی شایسته تحسین
نزدیک به دو دهه است که روستای بیدهند فاقد گله دام برای چرا در مراتع است .مراتع پر علوفه بیدهند در زمانی نه چندان دور پذیرای هزاران ر اس دام متعلق به ساکنین روستا بود. دامداری بیدهند نه تنها تامین کننده لبنیات و گوشت برای ساکنین و مهمانان تابستانی یود ، بلکه مقدار زیادی از آن توسط بستگان ساکنین به شهرها منتقل میشد. دامها علاوه بر اینکه منبع تامین لبنیات و گوشت برای ساکنین بودند ، به عنوان منبع اصلی تامین کود بر توسعه کشاورزی نیز می افزودند . سالهاست که همه لبنیات و گوشت مورد نیاز ساکنین و سایر افرادی که برای اقامت چند هفته یا چند روزه به این روستا می آیند از شهرها تامین میشود .
در اوایل سال جاری جمعی بلند همت از بیدهندیهای عزیز اقدام به خرید دام و شروع به دامداری کرد ه اند. این اقدام مورد استقبال همه همشهریان قرار گرفته است. اگر چه این تصمیم ارزشمند موجب فراهم شدن زحمات زیادی برای ایشان شده است اما این اقدام قطعا باعث انگیزش سایر بیدهندیها به تلاش بیشتر در بیدهند خواهد شد . ضمن تشکر و آرزوی موفقیت برای این عزیزان و آرزوی توسعه روزافزون دامداری در بیدهند چند نکته را به عنوان پیشنهاد به عرض این دوستان میرسانم :
۱- با توجه به اینکه ممکن است دامهایی که از مناطق دیگر برای چرا به مراتع بیدهند می آیند آلوده به بیماری باشند پیشنها د میکنم برای حفظ سلامتی دامها از خدمات دامپزشکی استفاده نمایند.
۲-دامداری به شکل سنتی و آنگونه که قبلا در بیدهند رایج بوده است ، جوابگوی هزینه های آن نیست. پس باید هر ساله تعدادی دام به عنوان پروار و فروش در پایان دوره پروار بندی در نظر گرفته شوند.
۴- در صورتیکه هدف این دوستان پروار بندی همه دامها یا بخشی از آن بوده است ، بهتر است برای بالا بردن راندمان تولید گوشت ،بره دوماهه خریداری نمایند و حداکثر ۵ ماه بعد به فروش برسانند .
۳-در صورتیکه قرار است دامها در فصل زمستان نیز در بیدهند نگهداری شوند ، از هم اکنون به فکر علوفه باشند . علاوه بر کاهش علوفه مراتع در زمستان ، گاهی ممکن است به علت بارش برف یا کولاک حتی یک هفته نتوان آنها را به چرا برد.
این اقدام در خور تحسین و ستایش است و حتما همه بیدهندیهای فهیم از آن حمایت میکنند.تیر۱۳۹۲
……………………………………………………
مراسم عزاداری محرم ۱۳۹۲ با کیفیتی بهتر از سالهای گذشته :
روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان سال ۱۳۹۲ مصادف با تاسوعا و عاشورای سال ۱۴۳۴ هجری قمری است . مراسم عزاداری در بیدهند به طور کامل و با شکوه تمام اجرا شد. علاقه بیدهندیهای عزیز و به خصوص جوانان به امام حسین (ع) ، جاذبه و تنوع مراسم در بیدهند و علاقه عمومی به شرکت در این مراسم ، تعهد اخلاقی مردم به توزیع نذورات و طلب آمرزش برای اموات ، فرصت چند روزه حضور افراد در مراسم سال جاری ، مساعد بودن آب و هوا ، تو زیع غذا در دهه اول محرم و ….عواملی بودند که مراسم عزاداری محرم امسال از نظر کامل و همگون بودن از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد. حضور انبوه جوانان و شرکت فعال ایشان در همه مراسم از ویژگیهای خاص عزاداری سال جاری بود.
عرضه محصول فرهنگی در محرم ۱۳۹۲
دو عدد لوح فشرده حاوی مراسم عزاداری محرم سال ۱۳۹۱ در حسینیه بیدهند توزیع گردید . به نظر میرسد این کار اولین عرضه محصولی فرهنگی است که در دسترس عموم بیدهندیهای عزیز قرار گرفته است . علیرغم ضعف امکانات برای تهیه فیلم و عکس و مشکلات فیلمبرداری در مکانهای عزاداری و کوچه ها ، کیفیت لوحهای عرضه شده از سطح خوبی برخودار است و میتوان گفت همه مراسم تاسوعا و عاشورا اعم از اینکه در هنگام روز یا شب ، داخل و یا خارج از حسینیه برگزار شده را به نمایش گذاشته است. از تهیه کننده که زحمت زیادی را تقبل کرده اند تشکر میکنیم و از همه بیدهندیهای عزیز خواهش میکنیم با تهیه این الواح و پرداخت مبلغی ناچیز برای آن در هزینه های جاری و عمرانی حسینیه بیدهند سهیم شده و باعث تشویق همشهریان محترم برای فعالیت بیشتر در حوزه معرفی آداب و رسوم روستای بیدهند شوند .
……………………………………………..
درمانگاه امامزاده سلیمان :
یکی از اتاقهای طبقه همکف ساختمان امامزاده سلیمان (ع) بیدهند به درمانگاه اختصاص یافته است. در ایام محرم سال ۱۳۹۲ چند تن از پزشکان محترم بیدهندی که بخشی از علم و تجربه و تواناییهای خود را نذر کرده اند با حضور در این درمانگاه به معاینه بیماران مراجعه کننده پرداختند و فصل جدیدی از خدمت رسانی به مردم را گشودند .با تقدیر از بانیان این کار نیکو و تشکر از پزشکان عزیز امیدواریم انجام این قبیل فعالیتها هرچه بیشتر توسعه یابد .
…………………………………………
ساخت سرویس بهداشتی جدید برای مسجد جامع
در مهر ماه ۱۳۹۲دو با

error: Content is protected !!