آموزش وردپرس

رسم علم وز

( رسم علم وز ) ALAM VAZ
علم نماد و نشانه ای از قیام کربلا و علمدار دلاور آن یعنی حضرت ابوالفضل (ع) است.هیچ شیعه ای نیست که با مشاهده علم ،عباس – مظهر وفا داری برایش یاد آوری نگردد.هم او که علیرغم توطئه دشمن که برای جدا کردنش از حسین ، برایش با پیک ویژه امان نامه فرستاد ، اما در کنار مولایش حسین ماند وتا لحظه شهادت از هیچ فداکاری دریغ نکرد .
قبل از اینکه به توضیح این رسم بپردازیم ، بهتر است اندکی در باره نام این رسم “علم وز ” صحبت کنیم.برخی مردم روستا از دیر باز در توضیح چرایی این رسم چنین اظهار میکردند که گروهی با یورش شبانه به حسینیه علمها را با خود میبرند . مردم که از این واقعه مطلع میشوند گروه مهاجم را تعقیب و علمها را پس گرفته و به حسینیه برمیگردانند. (البته آوردن علم از بیرون حسینیه به داخل و با حرکت علمداران به حالت دویدن و با شتاب و عجله میتواند نشانه ای از واقعه ای اینگونه باشد .
اما نام واقعی این رسم ” علم وز ” است . وز ریشه فعل بوزی است که در زبان بیدهندی به معنی دویدن است. حرکت علمداران به حالت دو همراه با علم را علم وز میگویند.
اما نام رسم خیلی مهم نیست و نیازی به بررسی و کشف فلسفه شکل کیری آن هم وجود ندارد . این رسم یکی از مراسم اصلی شب عاشوراست و با شور و شکوه خاصی اجرا میشود .
علمگردانی از مراسم اصلی روز تاسوعا است. گرو حامل علم به همراه سایر عزاداران مسیرهای مشخص را طی میکنند . این مراسم در میدانی به نام پلگوش به پایان میرسد و علمها را در گوشه ای از این میدان به دیوار تکیه میدهند. اوایل شب عاشورا به تعداد علمهای موجود در پلگوش از افراد توانمند داوطلب حمل علمها به داخل حسینیه میشوند . در میدان پلگوش ، در پای علمها دقایقی عزاداری میکنند .
این کشته فتاده به هامون حسین توست – این صید دست و پا زده در خون حسین توست
حسین حسین حسین ….
و پس از برداشتن علمها با نوحه خوانی به طرف حسینیه حرکت میکنند. در حدود ۵۰ متری حسینیه این افراد نظام گرفته و در یک صف پشت سر یکدیگر قرار میگیرند. از طرف دیگر محل قرار گیری علمها در داخل حسینیه آماده شده و دو نفر برای مهار علمهایی که با حالت دویدن به داخل حسینیه می آیند در کنار محل مذکور می ایستند. عزاداران در دوطرف مسیر حرکت علم در حال سینه زنی هستند . شخص دیگری نیز برای نواختن سنج همزمان با ورود علمها در جلو درب حسینیه می ایستد . حرکت علمداران با حالت دویدن شروع میشود و به ترتیب حضور افراد علمدار در صف علمها وارد میشوند . با قرار گرفتن آخرین علم در محل خود ، عزاداران به یاد شهدای کربلا دقایقی را بر سر و سینه میزنند .

error: Content is protected !!