آموزش وردپرس

آب انبارها

تا حدود ۴۰ سال قبل همه مردم روستا ظروف خود را در هر زمان از نیاز از آب گوارای قنات بروت پر میکردند . جمعیت زیاد ساکنین باعث ایجاد صف (هنگام غروب ) در جلو این قنات می گردید. حضور خانوادهای بیدهندی ساکن تهران که برای گذراندن تعطیلات تابستان به روستا می آمدند به این ازدحام می افزود. کار آوردن آب به منزل عمدتا توسط نوجوانان انجام میشد.
قنات بروت تنها قنات تامین کننده آب در محل روستا بود . هیچ خانه ای آب انبار نداشت . آب این قنات برای مصرف در حمام عمومی نیز استفاده میشد.
از انجاکه بسیاری از مردم اعم از خردسال تا افراد مسن در مزارع فعال بودند و آب آشامیدنی یکی از نیازهای اساسی بود ، برای تامین این نیاز اقدام به ساخت آب انبار در مناطق مختلف کرده بودند. همه کشاورزان خود را متعهد به پرکردن این انبارها در هر روز با آب تازه میدانستند . آب این انبارها مورد استفاده عموم قرار میگرفت . رهگذران تشنه تشنگی خود را با این آب رفع و برخی نیز ظروف آب مصرف روزانه خود در دشت را از همین منابع پر میکردند .
بدلیل عبور هر روزه آب از مسیرها و جویهای مزارع ، نیازی به ساخت آب انبار با گنجایش آب برای بیشتر از یک روز نبود . بنابراین برای ساخت این انبارها ابتدا گودالی به حجم تقریبی یک متر مکعب حفر کرده و دیواره و سقف سنگی بر روی آن بنا میکردند .  به منظور جلوگیری از سقوط آشغال در آب ، سطح داخلی دیوار با لایه ای از کاهگل پوشانده شده بود. یک طرف انبار دارای سوراخی برای ورود آب و در طرف دیگر دریچه ای برای استفاده از آب تعبیه شده بود. وجود دو سوراخ روبروی یکدیگر ودر جهت طولی انبار به عبور جریان هوا بر سطح آب  و خنک ماندن آن هم کمک میکرد.
از خصوصیات مهم این آب انبارها این بود که تبخیر نم نفوذ کرده به زمین در اطراف انبارها باعث خنک شدن آب داخل انبار میشد .
بنا به اطلاعاتی که وجودد دارد حداقل ۴ آب انبار در دشتهای بیدهند به شرح ذیل وجود داشته است :
۱-آب انبار های دشت ماره : یکی از آنها در محل بالای استخر ماره و دیگری در نزدیک باغها در محلی به اسم ” بر امبار ”
واقع شده بود. آب انبار دیگری در منطقه گوشلی ساخته بودند.
۲- آب انبار راجو : در بالای منطقه خرمنگاههای راجو و در کنار جوی آب اصلی
۳-آب انبار بالای دشت جوره
با آرزوی بخشش و مغفرت برای همه گذشتگان و نیاکانمان که علیرغم امکانات اندک ، با فکر و تدبیر بهترین شرایط زندگی در روستا برای خود مهیا کرده بودند .

error: Content is protected !!