آموزش وردپرس
خانه / گوناگون / خانه های در حال تخریب

خانه های در حال تخریب

لطفا به این عکس خوب نگاه کنید .
20160415_171245همه ما میدانیم که این تنها ساختمان در حال تخریب در بیدهند نیست. در حال حاضر بسیاری از ساختمانهایی که روزی نیاکان ما در آن سکونت داشته اند در حال تخریب است . ساختمان مخروبه علاوه بر چهره زشتی که به روستا میدهد ، محلی برای سکونت حیوانات موذی و حشرات مختلف و انبارهای بدون مدعی برای زباله ها و…خواهد بود.
علت عدم توجه ما بازماندگان به ساختمان مسکونی نیاکانمان چیست ؟ همه میدانیم که طی سالهای اخیر انبوهی منازل مسکونی با معماری متفاوت از معماری روستا در منطقه پشت کنده که تا حدود ۳۰ سال قبل حتی یک منزل مسکونی نیز وجود نداشت وقبلا جزء منطقه مسکونی روستا نبوده ساخته شده است . تقسیم زمین در منطقه پشت کنده به بی رغبتی مردم به نگهداری ، بازسازی یا نوسازی منازل قدیمی کمک کرد .از طرف دیگر زمین کافی برای ساخت بنا بسیار کم بوده و همواره برخی از بیدهندیهای عزیز به دنبال خرید زمین برای احداث ساختمان هستند . علت این ناهماهنگیها چیست ؟
غالب ساختمانهای قدیمی دارای مالکین متعدد هستند و این دلیل اصلی رها شدن از طرف همه مالکین است . اما شایسته است به پاس حرمت گذاری به ساکنین قدیمی این خانه ها ، نسبت به تعمیر یا باز سازی آنها اقدام کنیم و فرصت تخریب بیشتر برای آنها را ندهیم .تیر ۱۳۹۲
…………………………………
رها کردن ساختمانهای قدیمی و عدم حفاظت از آنها در مقابل نزولات جوی ،باعث شد که در معرض آسیب جدی و تخریب قرار گیرند. برف پایان سال ۱۳۹۲ بسیاری از خانه های قدیمی که سقف و دیوارها در مقابل نفوذآب مقاوم نشده بودند را به ویرانه تبدیل کرد.بخش بزرگی از خانه های قدیمی تخریب شده و تا چند سال دیگر همه دیوارهای آنها فرو خواهد ریخت.خانه های مخروبه سلامتی و جان سایرین را تهدید میکند.
یکی از دلایل عدم توجه مردم به خانه های قدیمی این است که این خانه ها در حال حاضر دارای مالکین متعدد هستند و این افراد نیز برای سامان دادن به موضوع مالکیت و توافق با یکدیگر برای نگهداری یا بازسازی آنها وقت کافی نمیگذارند.
فروش زمین در منطقه پشت کنده و تبدیل راغه ها و محوطه پیرامونی به منازل مسکونی جدید ، برخی از مالکین فعلی خانه های قدیمی را از بازسازی یا نوسازی آنها بی نیاز کرد. جا دارد همه مالکین محترم و نیز اعضای محترم شورا و دهیاری تدبیری فوری بیندیشند . البته در برخی روستاهای مجاور جریمه هایی برای املاک رهاشده و خانه های مخروبه در نظر گرفته اند تا به این وسیله بر مالک این ساختمانها فشار وارد نمایند. فروردین ۱۳۹۳

error: Content is protected !!