آموزش وردپرس
خانه / گوناگون / گربه رو

گربه رو

در زمانهای گذشته مردم روستاها مجبور بودند محصولات برداشت شده از حاصل زحمات خود در بهار و تابستان را در منزل نگهداری کنند تا در طول سال به مصرف برسانند.عدم وجود ظروف بسته بندی مناسب مانند بشکه های فلزی یا پلاستیکی مردم را مجبور میکرد که غلات را در انبارهای کوچک تعبیه شده در دیوار های پهن اتاق در حدفاصل رف (طاقچه بالا )و طاقچه (پایین ) که به آن پرگه (parga)میگفتند و یا ظروف بافته شده از موی بز یا جوالهای کتانی نگهداری نمایند.
موش تنها آفتی بود که لابلای دیوارهای خشتی یا سنگی خانه ها لانه میکرد و با حفر کانال تا انبار غلات ،بخشی از آن را مصرف و بقیه را نیز به بوی مشمئز کننده ای آلوده میکرد.
از بین بردن موش و خلاص شدن از دست آن کاری سخت بودو مواد سمی برای کشتن آن وجود نداشت .بنابراین بهترین راه برای شکار موشها استفاده از گربه ها بود. کمبود مواد غذایی برای گربه ها نیز انگیزه آنان برای سیر کرن شکمشان را تقویت و چرخه طبیعی تنازع بقا به خوبی برقرار میشد.
برای شکار موشهای داخل منازل لازم بود که گربه ها به داخل اتاقها دسترسی داشته و آزادنه رفت و آمد کنند.برای فراهم شدن این شرط صاحبان منازل در گوشه پایین چارچوب در اتاقها با برداشتن بخشی از مصالح دیوار ، سوراخی یضی شکل به ازتفاع حدود۲۵ و عرض حدود ۱۵ سانتیمتر ایجاد میکردند که به آن “گربه رو” میگفتند.گربه ها نیز آموخته بودند که در زمان خروج ساکنین از منازل میتوانند از فرصتی که برایشان فراهم شده بی هیچ مانعی استفاده کنند.

البته تله هایی نیز برای شکار موشها میگذاشتند که شامل یک خشت سنگین بود که بر چوبی نازک تکیه داده میشد. چوب تکیه گاه با تکه ای نخ به قطعه چوب کوچک دیگری متصل بود.موش برای خوردن طعمه (پنیر یا گردوی بو داده شده)که در سر چوب کوچکتر قرار گرفته بود باید به فضای زیر خشت وارد میشد.تکان خوردن طعمه باعث رها شدن خشت و افتادن آن بر روی موش میگردید.

error: Content is protected !!