آموزش وردپرس

استخرهای بیدهند

استخر (اسار OSSAR ) های بیدهند
دوستانی که با کشاورزی و آبیاری آشنا هستند میدانند که در صورتیکه جریان آب کمتر از میزان مشخصی باشد ، حرکت آب بر روی زمین کند خواهد بود و تقریبا همه آب در زمین فروخواهد رفت . به عبارت دیگر در آبیاری کرتی هرچه جریان آب از میزان نفوذ آن به زمین بیشتر باشد کرتها در زمان کمتری آبیاری میشوند.
بنابراین در مواقع کم آبی و به ویژه ماهای شهریور تا آبان هرسال باید آب را در استخرهایی برای چند ساعت ذخیره کرده و سپس با باز کردن استخر آب با جریان قویتری را برای آبیاری استفاده نمایند.
استخرها در نزدیکترین مکان به دشت و مشرف بر آن ساخته شده است . حجم استخر متناسب با سطح زمین کشاورزی و برآورد کشاورزان از میزان آب قابل ذخیره در زمان مشخص بوده است.
درکف استخر ودر نزدیکترین محل به جوی هدایت آب به دشت ، سنگی نصب میشد که در وسط آن سوراخی به قطر ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر ایجاد شده بود .برای نگهداری آب در استخر این سوراخ را با یک استوانه چوبی می بستند و پس از رسیدن آب به میزان مشخص یا لازم با حرکت استوانه به بالا مسیر آب را باز کرده و مزارع را آبیاری میکردند .
استخرهای فعال و متروکه (که آثار آن هنوز باقی است) در بیدهند عبارتند از :
استخر دشت ماره – استخر غل اسار – استخر بر آر – استخر مزرعه کوله – استخر زیر دشت جوره

۱- استخر ماره : از زمان ساخت این استخر که در بالاترین قسمت دشت واقع است اطلاعی نیست .ولی در حدود بیست سال پیش تجدید بنا شد و به ابعا آن نیز اضافه گردید.این استخر همیشه فعال بوده و در غروب هر روز ( زمان آب بست )استخر را بسته و صبح روز بعد برای آبیاری باز میکنند. این استخر در همزمان با بازسازی به لوله خورجی و شیر فلکه مجهز گردیده است.ت

۲- استخر غل اسار : این استخر در بالاتری قسمت دشت ده بنا گردیده و هدف از ساخت آن جمع آوری آب برای آبیاری دشتهای ” میان پره” و “دجر ” بوده است .
و
توضیحی در باره نام استخر : در زبان فارسی به حبابهایی که در هنگام جوشیدن آب از آن خارج میشود غل میگویند .این استخر نیز در هنگام آبگیری غل میزند و علت این است که محل استخر در کناره رودخانه واقع شده و نفوذ آب به لایه های زیرین که حجم زیادی از هوا را در فضاهای خالی جای داده است باعث ایجاد جباب میگردد.
۳-استخر ذخیره آب : به منظور ذخیره آب اضافی که در فصل بهار از رودخانه جاری میشود استخرب با گنجایش حدود …..متر مکعب در منطقه چال گرگشه ساخته شد و در سال ۱۳۸۹ به بهره برداری رسید .
۴- استخر بر آر : ” بر” یعنی در – منطقه و ” آر ” به معنی آسیاب است. این استخر در منطقه آسیاب آبی بالایی و در مظهر قنات حیدر ساخته شده است.
هدف از ساخت این استخر جمع آوری آب برای دشتهای باغچه بالا و دشت بالا و به احتمال قویتر جمع آوری آب برای استفاده در آسیابهای آبی بالا و پایین بوده است. تا سال ۱۳۹۴ کف این استخر با گل و لای پوشیده شده و بخشهایی از دیوار آن نیز فرو ریخته است. به همت شورا و کمک مالی اهالی این استخر در پایان سال ۱۳۹۴ لایروبی و به سطح و عمق آن نیز افزوده شد.
20160518_204200
۵-استخر زیر دشت جوره : این استخر در محلی مابین دشت جوره و ماره واقع شده و در حال حاضر فقط گودای از آن به جا مانده است.
به نظر میرسد این استخر برای جمع آوذی آب مازاد بر استفاده از دشت ده ساخته شده و آب جمع آوری شده برای آبیاری باغهای ماره و قسمتهایی از دشت استفاده میشده است.
۶- استخر جوره : در بالاترین قسمت دشت جوره و درست در محل باغ مرحوم حسن ابرام (ابراهیمی) استخری وجود داشته که بعدا به باغ تبدیل میشود .

error: Content is protected !!