آموزش وردپرس

بادرود

اطلاعاتی در مورد بادرود از : isfahanportal.ir
موقعیت جغرافیایی:
بادرود یکی از شهرهای تاریخی و زیارتی ایران است که در مرکز جغرافیائی کشور عزیزمان قرار گرفته است. شهر بادرود از توابع استان اصفهان است. این شهر با طول‌‏‎ شرقي‌ ۵۲‏‎ درجه‌‏‎ و ۲‏‎ دقيقه‌‏‎ و عرض شمالي ۳۳‏‎ درجه و ۴۱ دقيقه‌‏‎ در شمال استان اصفهان در۳۰ كيلومتري‌ شمال نطنز ۶۰ كيلومتري شرق كاشان و ۵۵ كيلومتري جنوب غربي اردستان و در كنار جاده ي ترانزيت تهران – جنوب واقع شده است. جمعیت شهر بادرود در حدود ۱۳۱۲۰ نفر است که با روستاهای اطراف آن در حدود۲۴۵۰۰ نفر می‌شود. راه آهن سراسری هم از این شهر میگذرد و همچنین بادرود جزء سه راه ریلی مهم کشور تلقی میگردد. ارتفاع اين شهر از سطح دريا ۹۹۵ متر است و بهار از زيباترين و خوش آب و هوا ترين فصلهاي اين‌‏‎ شهر به شمار مي آيد. آستان مقدس آقاعلی عباس و شاهزاده محمد(ع) از فرزندان بلافصل امام موسی ابن جعفر در بادرود قرار دارد. این زیارتگاه هرساله پذیرای بیش از سه میلیون مسافر و زائر از سراسر کشور است. انار نادری بادرود یکی از ۵ رقم انار معروف کشور است که هرساله نزدیک به ۷۰% انار این شهر به کشورهای خارجی صادر می گردد. برپائی جشنواره ملی انار در نیمه آبان هرسال نشان از معروفیت انار بادرود را داراست. طالبی آقاعلی عباس که در بازارهای داخلی معروف است از خاک حاصلخیز این سرزمین به عمل می آید. طالبی بادرود از شیرینی وحلاوت بی نظیری برخوردار است.

بادرود از نظر اجتماعی:
فرهنگ مردم بادرود بر پایه ای از سنت های دیرین و باستان نهاده شده است اولین قومی که در این مکان (بادرود) زندگی را اختیار کرده اند به سابقه ای بیش از هفت هزار سال بر می گردد تپه های باستانی اریسمان (روستای اطراف بادرود) و ابوذر و قلعه ها و آثار تاریخی این شهر بیانگر این واقعیت اجتماعی است در این شهر مردمانی با زبان اصیل فارسی (دری) جزء شاخه های زبان راجی قدیم زندگی می کنند و هم اکنون نیز به آن زبان افتخار می کنند پسوند واژه “بادی” که قبلاً به روایتی “بهدین” بوده است و مردم این دیار آن را مقدس می شمردند .از وجود بارگاه دو امامزاده واجب التعظیم آقا علی عباس (ع) و شاهزاده محمد (ع) و رونق زیارت و بارگاه زائر سرای آن پی به ریشه های عمیق این مردم دیار می بریم .استقرار بادرود در مرکز جغرافیایی کویر ایران و مهاجر پذیری این شهر علیرغم مشکلات و سختیهای زندگی در کویر بویژه کم آبی ، از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون مثال زدنی است . صنعت آجر پزی و گرایش صد درصدی زنان این شهر به قالیبافی و صنایع وابسته که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از رونق افتاده و حلقه اتصال و پیوند زنان و مردان و مشارکت آنان در اداره خانواده بوده با آواها و موسیقی های خاص خود همراه بوده است.

دیدنیهای بادرود:
آستان مقدس آقاعلی عباس وشاهزاده محمد (ع) از فرزندان بلافصل امام موسی ابن جعفر در بادرود قرار دارد . این زیارتگاه هرساله پذیرای بیش از سه میلیون مسافر و زائر از سراسر کشور است و از ویژگی معماری زیبائی در قالب گچ بری،آئینه کاری وکاشیکاری برخورداراست ودارای یکی از بزرگترین گنبد های مدور ایران با ارتفاع ۴۴ متر و قطر ۲۵ متر می باشد.
– گرمابه تاریخی نوقه از آثار دوران صفویه که بسیار زیبا و با روش معماری زیبایی در ۴۰۰ سال پیش ساخته شده و اکنون بعنوان موزه بادرود مورد بازدید علاقمندان قرار میگیرد.
-منزل وموزه تاريخي رهگشاي (عهد قاجار) منازل زيباي محقق الدوله ومعزي (مربوط بدوران قاجار) ––آب انبار حاج جامعي ( عهد پهلوي ) از جمله آثار زيباي تاريخي اين شهر زيباي كويري است .
-پرستشگاه آدینه مربوط به دوران میترائیسم که حدود ۳۰۰۰ سال پیش این مکان بعنوان معبد دین میترائیسم مورد استفاده قرار میگرفته و با ظهور دین زرتشت به آتشکده و بعدها با ورود دین اسلام به ایران بعنوان مسجد آدینه اشتهار یافته است.
-قلعه کرشاهی از آثار دوران ایلخانیان که با خشت خام وگل حدود ۸۰۰ سال پیش درحاشیه کویر مرکزی ایران و در ۲۰ کیلومتری بادرود با روشی بسیار زیبا ساخته شده است.
-کمپ گردشگری متین آباد که بعنوان اولین کمپ توریستی کویری ایران توسط بخش خصوصی در سالجاری ساخته شده و در آن شتر سواری درکویر –رصد ستارگان –و استراحت در چادرهائی که در دل شنهای روان ساخته شده اند رابرای گردشگران مهیا نموده است .

error: Content is protected !!