آموزش وردپرس

علم بست

مراسم علم بست ( علم بندان ) :
هنگامی که اسیران کربلا را به شهر شام بردند، در میان وسائل غارت شده از شهیدان کربلا، پرچمی بود که در اثر ضربات شمشیر و نیزه، آسیب دیده بود. وسائل را پیش روی یزید نهادند . یزید پرچم مذکور را برداشت و به دقت بدان نگریست و پرسید: این پرچم در دست چه کسی بوده است؟ گفتند: عباس بن علی علیهماالسلام . آن گاه با تعجب و شگفتی ایستاد و به حاضران گفت : «به این پرچم خوب بنگرید. ببینید که بر اثر ضربه های پیکار گران جای سالمی بر آن نمانده است، ولی جایی که در دست پرچم دار قرار داشته، سالم است . »
این سخن کنایه از این بود که پرچم دار ضربه های تیغ و شمشیری که بر دستش فرود می آمده، تحمل کرده، ولی پرچم را رها نمی کرده است. (نقل از کتاب سوگنامه آل محمد(ص) – محمد محمدی اشتهاردی – انتشارات ناصر)

علم یا پرچم ، یکی از ابزارهای نمادین به کار گرفته شده در آیین عزاداری سالار شهیدان است . حضرت عباس (ع) به عنوان علمدار کربلا و برادر باوفای امام حسین (ع) از احترام بسیاری برخوردار است . علمهای بیدهند و مراسم عزاداری روز تاسوعا که علمها در کوچه های روستا به گردش در می آیند به ابوالفضل (ع) اختصاص دارد .
هر سال محرم عصر روز ششم (شب هفتم محرم) مراسم علم بست یا علم بندان برای پوشاندن و تجهیز حدود ۲۵ علم ، در روستای بیدهند انجام میشود . علمهای موجود در روستای بیدهند شامل اجزای ذیل است :

چوب علم به طول حدود ۴ متر – لباس علم شامل انواع پارچه های رنگارنگ ۴ گوش – تیغه و طوقه
گفته میشود که از زمانهای دور هر طایفه ساکن در بیدهند یک علم با اجزای کامل به حسینیه هدیه کرده است. لباسهای علم و تیغه آن نیز در تمام سال غیر از محرم نزد یکی از افراد آن طایفه نگهداری میشده است . عصر روز ششم محرم همه کسانی که لباس علم در نزدشان به امانت بوده است ، آنها را به حسینیه می آوردند . طبلها برای اطلاع زمان برگزاری مراسم علم بست به صدا در می آمد و با حضور مردم روستا مراسم را شروع میشده است .
البته امروزه دیگر لباسها و تیغه پس از باز شدن از علم در انبار حسینیه نگهداری میشود . گاه هم ممکن است فرصتی برای بازکردن لباس از علمها در پایان مراسم عاشورا فراهم نباشد و علمها با لباس برای سال بعد باقی بمانند .
عصر روز ششم محرم مراسم آغاز میشود . علمها یکی یکی توسط افراد ماهر به لباس و تیغه ها آراسته میشوند . همزمان با پوشاندن لباس به علمها دعا خوانده میشود و مردم آمین میگویند . پخش نذورات و طلب فاتحه برای اموات نیز همزمان انجام میشود. در پایان مراسم علمهای پوشانده شده را در محل مخصوص در حسینیه قرار میدهند .

error: Content is protected !!