آموزش وردپرس
خانه / کشاورزی و دامداری / هشدار کم آبی

هشدار کم آبی

هشدار کم آبی
آن گونه که برخی از بزرگان ما نقل میکنند ،روستای بیدهند در دوره های زمانی متعددی دچار کم آبی شدید شده و در بعضی موارد به قطع کامل جریان آب برای کشاورزی انجامیده است. داستان ۷ سال خشکسالی و قحطی و مرگ بسیاری از افراد بر اثر این عارضه طبیعی را اکثر ما شنیده ایم .آب در روستای بیدهند بستگی مستقیم به میزان نزولات جوی دارد . در روزگار رونق کشاورزی در بیدهند ، کشاورز بیدهندی با نگاه به حجم برف انباشته بر رشته کوههای کرکس و برآورد میزان آب ، برای میزان ونوع کشت خود برنامه ریزی میکرد. این شرایط باعث شکل گیری روشی خاص از کشاورزی گردیده که یکی از ویژگیهای مهم آن قابلیت انعطاف در میزان مصرف آب است .هنوز هم جویها ونهرهایی که در سالهایی که حجم آب زیاد بوده ، آب رودخانه را به بیابانهای اطراف روستا برای کشت انتقال میدادند قابل مشاهده است. کشاورزان بیدهندی از هر مقدار آب که در رودخانه جاری میشد بهره برداری صحیح داشتند. بسیاری از بیدهندی های عزیز ،کاشت جو و نخود در بیابانهای اطراف روستا را به خاطر دارند. از طرف دیگر جلوگیری از تکثیر بی رویه درختان در روستا و اختصاص زمینهای نامرغوب کنار رودخانه به پرورش درخت نشان از درایت و آگاهی کشاورزان از ناپایداری میزان آب برای زراعت بوده و وجود استخر های جمع آوری آب برای هردشت نشان از تنگنای دوره ای آب برای آبیاری دارد .
علت بارندگی کم در این منطقه فراتر از آگاهی نگارنده است ، اما گفته میشود تغییر اقلیم و گرم شدن عمومی فضای اطراف زمین از اصلیترین دلایل کاهش نزولات جوی در منطقه است. از طرف دیگر با گرم شدن زمین و فضای اطراف آن ، برف به باران تبدیل شده و پایداری و ماندگاری منابع آبی برای روستای مرتفع بیدهند به حداقل ممکن میرسد.کاهش میزان برف در کوه کرکس و مناطق اطراف طی سالیان اخیر ادامه دارد و متاسفانه دوره ای چند ساله و خشک برای این روستا را گوشزد میکند .
این مقدمه برای آن بود که قبل از گرفتار شدن احتمالی به چنین شرایطی ، از هم اکنون به فکر اتخاذ تدابیری خردمندانه برای عبور از این دوره و جلوگیری از آسیب جدی و تخریب روستا باشیم . بدیهی است که میتوانیم با بکار بستن تجربیات پیشینیان خود گذر از خشکسالی را راحت تر کنیم . برخی از راهکارهایی که از هم اکنون باید به فکر اجرای آن باشیم عبارتند از :
۱-از رشد درختان خودرو با محصول با کیفیت پایین و درختان نیازمند به مصرف بالای آب اکیدا خودداری کنیم.
۲-از پروراندن تعداد درخت بیشتر از ظرفیت هر قطعه زمین خودداری کنیم.
۳- جویها و نهرهای اصلی روستا را تمیز کنیم و تا حدامکان لوله گذاری کنیم.
۴-مسیرطولانی انتقال آب از سرچشمه به داخل روستا را تمیز کرده و در صورت امکان نهر جدید احداث کنیم.
۵- از رشد هر گونه علف هرز در باغات و زمینهای کشاورزی جلوگیری کنیم.
۶-برای مشارکت حداکثری مالکین زمینهای کشاورزی در برنامه ریزی زراعی تلاش کنیم.
۷-در منطقه مسکونی و منازل ، از کاشت درختان نیازمند به آب فراوان پرهیز نماییم.
۸ – روشهای نوین آبیاری را به کارگیریم . روش قدیمی برای آبیاری روستا باعث اتلاف بخشی حدود سی درصد از آب کشاورزی میشود . باید این روش را تعویض کنیم.
۹-تا حد امکان نسبت به لایروبی و نوسازی قنوات اقدام کنیم.
امیدواریم با عزم و همت همه بیدهندیهای عزیز روستای امانت گرفته شده از پدران را با شرایطی بهتر به نسل آینده تحویل دهیم

error: Content is protected !!