آموزش وردپرس
خانه / فرهنگ و جامعه / عید فطر در بیدهند

عید فطر در بیدهند


یک ماه دوری از گناه ، خودشناسی و خودسازی ، تقویت و ارتقای شاخصهای والای انسانی در ماه رمضان ، انسانهای جدیدی پدید می آورد . انسانهایی که خصوصیات بد خود را در کوره رمصان ذوب و خویشتن را پالایش کرده اند در روز عید فطر تولد دوباره و تازه شدن روح خود را حس میکنند .چه چیزی شادی آفرین تر از این ؟ عید فطر روز جشن تولد دوباره انسانهاست .
همانند سایر مسلمانان ، اهالی بیدهند نیز در صبحگاه عید فطر در محلی خارج از محوطه مسکونی روستا که در روزهای قبل از عید مشخص شده است ، به منظور اقامه نماز و بازدید یکدیگر حاضر میشوند (البته طی سالهای اخیر در محوطه جلوی ساختمان امامزاده نماز خوانده میشود ) . پس از اقامه نماز ، همگی به محل ساختمان امامزاده سلیمان (ع) میروند و مرقد ایشان را زیارت میکنندو سپس برای قائت فاتحه برای اموات خود به مزار میروند.
یکی از مراسم خاص در روز عید فطر در بیدهند به شرح دیل است :
بازماندگان همه مرحومین که از عید فطر سال قبل تا عید فطر جدید به دیار باقی شتافته اند ، انبوهی از مواد خوراکی شامل نان ، خرما، میوه جات ، خشکبار، انواع شربت ، شیر و چای و… را برای توزیع بین مردم به محل امامزاده می آورند .در زمانهای قدیم برای حمل نذورات از سبدهای چوبی که به شکل منشور چهار وجهی (که راس آن بریده و بر زمین قرار میگرفت) بوده و به آن لول( LEVL) میگفتند استفاده میکردند. نذورات در داخل لول قرار گرفته و مردی از خانواده آن را بر پشت خود نهاده و با گرفتن دو تا از چهار عدد دسته چوبی که در رئوس منشور بیرون زده بود ، آن را به محل توزیع حمل میکرد . پخش نذورات ، و درخواست خواندن فاتحه برای همه مرحومین یک ساله و سایر اموات تا حدود ظهر به طول می انجامد

error: Content is protected !!