آموزش وردپرس
خانه / بازسازی روستا / ضرورت ایجاد تحول اساسی در کشاورزی بیدهند

ضرورت ایجاد تحول اساسی در کشاورزی بیدهند

عزیزان بیدهندی – همنطور که میدانید روال کار در بیدهند از زمان اجداد ما بنا گذاشته شده و تا حدود ۴۰ سال قبل نیز که به تعداد کافی نیروی کار در روستا حضور داشتند بدون هیچ مشکلی ادامه یافته بود . همه مردم از کار وزندگی خود راضی و همه مناطق دشت و باغها سرسبز و قابل کشت بود .
طی ۴۰ سال اخیر در حوزه کشاورزی در مناطق روستایی ( و نیز صنایع و مشاغل دیگر) به صورت توام دو اتفاق افتاد که همه چیز را دگرگون کرد . ۱- صنعتی شدن و بهره گیری از دانش نوین برای افزایش بهره وری و بالا بردن درآمد ۲- کاهش هر روزه جمعیت در روستاها
در مناطقی مانند شهر بادرود که به دلیل وسعت بالای زمینهای کشاورزی ، امکان بهره گیری ار ماشین آلات وجود داشت ، کشاورزی رونق بیشتری گرفت و درآمدها افزایش یافت و همین امر باعث باقی ماندن بخشی از نیروی جوان در آن مناطق شد.
اما در روستاهایی مانند بیدهند و فریزهند و تکیه و …که به دلیل کوهستانی بودن و دوری از شهر امکان استفاده از ماشین آلات کمتر بود ، درآمدها کاهش یافت و همه جوانان به شهرها کوچ کردند وسایه کشاورزان نیز یکی پس از دیگری از روی زمینها و باغات برداشته شد .
# لطفا توجه کنید : از ذکر واقعیتها ناراحت نشویم . باید واقعیتها را پذیرفت تا بتوان با بسیج عمومی افکار و امکانات راه حلی عاجل پیدا کنیم.
مزرعه ماره و کوله و بیش از نیمی از جوره و دجر رها شده و کاری انجام نمیشود . در بخشهای دیگر روستا نیز کمتر زمین یا باغی را میتوان یافت که باغداری یا کشاورزی با روشهای نوین شکل گرفته باشد .
چه باید کرد ؟ قطعا ادامه روند ۴۰ ساله اخیر حاصلی جز نابودی بخشهای باقیمانده نخواهد داشت .
برخی از دوستان فقط به حضور مالکین در روستا و جلو گیری از تخریب زمینهایشان توصیه میکنند . اما واقعیت این است که بسیاری از مالکین نمیتوانند شغل اصلی را رها کرده و شروع به احیای کشاورزی در زمینهای خود کنند .
پس تنها را چاره تغییرات بنیادی در نوع کشاورزی و باغداری و آبیاری است . به همکاری افراد اندیشمند و اساتید رشته های مرتبط برای برنامه ریزی و اجرای طرحهای نوین کشاورزی برای مشاوره نیاز است تا راهی برای برون رفت پیدا کنیم.

error: Content is protected !!