آموزش وردپرس
خانه / بازسازی روستا / ملاحظاتی در باره بازسازی بیدهند

ملاحظاتی در باره بازسازی بیدهند

دوستان عزیز بیدهندی میدانند که کمبود نیروی کار طی حدود ۴۰سال اخیر و عدم حمایت مناسب از کشاورزان و سایر شرایط که برخی از آنها در ذیل ذکر خواهد شد باعث افت شدید فعالیتهای کشاورزی و دامداری در بیدهند شده است .اما هنوز نیز فرصت بازسازی موجود است و بر همه ما بیدهندی ها لازم است با طرح و تدبیر جدید و همراهی و هماهنگی با یکدیگر نسبت به احیای مجدد روستا اقدام کنیم . دوستانی که اطلاعات کافی از وضعیت فعلی روستا دارند و علاقمند به آبادانی مجدد روستا هستند از مواردی که در ذیل خواهد آمد اطلاع کافی دارند . عزیزانی که از شرایط فعلی روستا اطلاع کمتری دارند نیز به این نکات توجه بفرمایند و با در نظر گرفتن شرایط واقعی و فعلی ، برای آبادانی روستا نظر و طرح ارائه فرمایند .
۱-تقریبا نیمی از باغها و زمینهای کشاورزی بیدهند به طور کامل رها شده و هیچ اقدامی برای نگهداری آنها انجام نمیشود.
۲-اغلب زمینها و یا باغهایی که آبیاری برای آنها انجام میشود ، دارای درختان خودرو و اصلاح نشده با باروری کم و با تعداد ناهماهنگ با سطح زمین هستند .
۳-تعداد زمینها و یا باغهایی که درختکاری در آنها با اصول علمی انجام شده و از درختان مناسب استفاده شده انگشت شمار است.
۴- در تعداد اندکی از زمینهای کشاورزی ( که اطراف آنها برای جلوگیری از هجوم گراز و سایر حیوانات علفخوار با توریهای فلزی حصار شده است) ، کشت سیب زمینی ، لوبیا یا زعفران و…انجام میشود .
۵- تقریبا نیمی از مالکین به ویژه عزیزانی که کمتر به روستا رفت و آمد دارند ، از محل املاک کشاورزی خود اطلاع ندارند .
۶-استفاده از ماشین آلات کشاورزی به دلیل مساحت کم زمینها ( ۱۰۰ تا ۳۰۰ متر مربع ) در وضعیت فعلی امکان پذیر نمیباشد.
۷-تعداد افرادی که با نظام آبیاری و کشاورزی معمول در بیدهند آشنایی دارند به سرعت در حال کاهش است.
۸-آبیاری سنتی زمینهای کشاورزی به دلیل لزوم حرکت آب در جویهای متعدد و در هر روز ، باعث اتلاف حداقل یک سوم آب میشود.
۹-آب برای کشاورزی در ماههای مرداد و بعد از آن اندک (دبی ؟) است.و همین مقدار اندک به دلیل روش نادرست آبیاری حدود سی درصد اتلاف دارد .
۱۰-روستای بیدهند در دامنه کوه کرکس واقع شده و شیب زمین باعث شده که غالب زمینهای کشاورزی دارای دیوار بلند گاه تا سه متر باشند.
انچه به عرض رسید شرایط واقعی روستای بیدهند است که بدون در نظر گرفتن آنها نمیتوان طرحی برای بازسازی ارائه کرد . بدیهی است که طرحهای جدید باید به گونه ای باشند که با استفاده از شرایط مطلوب موجود به نتیجه مناسب دست یابیم. آبان ۱۳۹۲

error: Content is protected !!