آموزش وردپرس

بازی ها

۱- بازی اچله یا الک دو لک  :

قث
روش انجام بازی الک دو لک در شهرها و روستاهای مختلف با یکدیگر فرق دارد ،آنچه در ذیل میخوانید روش بازی در روستای بیدهند نطنز است.
تعداد بازیکنان :معمولا ۴ تا ۶ نفر در هر طرف (به تعداد کمتر یا بیشتر در دو طرف بازی نیز امکان پذیر است اما این تعداد شرایط خوبی را برای بازی فراهم میکند)
سن بازیکنان : گروههای هم سن ار نوجوانان تا بزرگسالان – معمولا ۱۵ تا ۲۰ سال (برای همسان بودن تواناییهای فردی)
وسایل : دوقطعه سنگ که ارتفاع آنها حدود ۲۰ سانتیمتر باشد و یا آجر برای درست کردن اجاق (کلک) ، چند قطعه چوب به طول ۱۵سانتی متر و قطر۴تا ۵ سانتیمتر به نام تیر ویک قطعه چوب به طول حداقل یک متر (چوب)
محل بازی: معمولا در ایام عید در راجو بازی میکردند اما در هر زمین صافی به طول و عرض حدود ۵۰ متر میتوان بازی کرد.
هدف بازی:سرگرمی و ورزش – این بازی باعث بالا بردن روحیه کار گروهی میشود- دقت و سرعت کار افراد را افزایش میدهد-زمان عکس العمل و واکنشها را کوتاه میکند.
روش بازی :
بازیکنان به صورت توافقی دو نفر از جمع که از نظر توانایی و مهارت در بازی ، معادل هستند را برای یارکشی انتخاب میکنند. سپس این دو نفر به عنوان سردسته ازطریق یارگیری ،یارهای خودراانتخاب می‌کنند.درانتخاب یار ،سرعت وقوای جسمانی اهمیت زیادی دارد . بعد ازیارگیری،دودسته بین خودشان قرعه می‌اندازند( با سکه یا خیس کردن یک طرف یک سنگ کوچک پهن) تامعلوم کنند کدام دسته باید بازی راشروع کند.
سنگها و یا آجرهای تهیه شده را مانند اجاق قرار میدهند . این اجاق دو دیواره به بلندی حدود بیست سانتیمتر و فاصله ده تا پانزده سانتیمتر خواهد داشت.
دسته ای که بازی را آغاز خواهند کرد(بازیکنان) در اطراف اجاق مانده و دسته دیگر (تیر جمع کن) که بایستی برای برگرداندن تیرهای پرتاب شده تلاش نماید ، در محوطه بازی پخش میشوند.ترتیب خاصی بین بازیکنان برای بازی وجود ندارد اما معمولا افرادی که نفوذ بیشتری بر بقیه گروه دارند بازی را زودتر شروع میکنند.زیرا همانگونه که بعدا توضیح داده خواهد شد هرکس زودتر بازی کند احتمال بازی مجدد او وجود دارد.
روش بازی به این صورت است که بازیکن با نوک چوب بلند ، تیر را به اندازه حدود یک متر به هوا پرتاب کرده و سپس با نشانه گیری ، ضربه ای در حد توان به تیر معلق در هوا وارو میکند.تیر ضربه خورده در هوا چرخیده و به جلو حرکت میکند.
(افرادگروه تیر جمع کن سعی میکنند تیر را قبل از رسیدن به زمین به چنگ آورند .اگر این اتفاق در هر مرحله از بازی روی دهد ، کل گروه بازیکن باید جای خود را با تیر جمع کنها عوض نمایند.)
بازیکنی که تیر را پرتاب کرده ، چوب بلند را به گونه ای قرار میدهد که یک سر آن برروی اجاق و سر دیگر روی زمین قرارداشته باشد.
اگر تیر رها شده به زمین اصابت کند، یکی از افراد تیر جمع کن که به محل سقوط تیر نزدیکتر است ، آنرا برداشته وبه حالت نشانه گیری به سمت اجاق پرتاب میکند . اگر تیر به اجاق یا چوب برخورد نماید نوبت به بازیکن دیگر میرسد و تا زمانیکه تیر به اجاق اصابت نکرده یا کسی آن را در هوا شکار نکرده بازیکن به بازی ادامه میدهد . بازیکنان به این ترتیب بازی میکنند تا هر بازیکن یک بار بازی را انجام داده باشد. اگر همه بازیکنان فقط تا سه بار پرتاب موفق داشته باشند ، هر بازیکن فقط یک بار نوبت بازی خواهد داشت . اما اگر بازیکن دوم و بعد از آن بتواند بیش از ۴ بار تیر را پرتاب نماید به ازای تیر چهارم، یکی از افرادیکه قبلا بازی کرده فرصت بازی مجدد به دست خواهد آورد و برای تیر پنجم فرصت برای بازیکن دیگری نیز که قبلا بازی کرده است پیش خواهد آمد . به عبارت دیگر تعداد پرتاب موفق بازیکن اول تاثیری بر روند بازی ندارد اما اگر بازیکن دوم ،چهار تیر را پرتاب و نفرات تیر جمعکن موفق به زدن آن به اجاق نشوند ، انگاه بازیکن اول میتواند دوباره بازی کند. واگر بازیکن سوم هم بتواند ۴ پرتاب موفق داشته باشد ،پس بازیکن دوم نیز میتواند دوباره بازی کند. اگر بازیکن اول و دوم (یا حتی سوم و چهارم و…) بازی کرده باشند و برای هیچکدام امتیاز بازی مجدد فراهم نشده باشد ، بازیکن آخر میتواند با پرتاب تیر چهارم و بعد از آن به ازای هر پرتاب موفق یک نفر از افراد بازی کرده را دوباره به بازی برگرداند. البته معمولا کمتر اتفاق می افتد که یک بازیکن بتواند بیش از دو نفر را به بازی برگرداند.
با پایان یافتن بازی یک گروه ، تیر جمع کنها جای خود را با بازیکنان تعویض میکنند.
موارد مرتبط :
۱-اگر چوب به تیر برخورد کند اما از حداقل فاصله از اجاق (معمولا تا ۴ متر فاصله از اجاق) دورتر نرود ،اصطلاحا حالت پر (PAR) اتفاق افتاده و بازیکن جای خود را به نفر بعدی میدهد.
۲-اگر چوب برای دو بار به تیر برخورد نکند بازیکن جای خود را به نفر بعدی میدهد.
۳-اگر قبل از بازی قرار گذاشته باشند که تیرپرتاب شده به محوطه ای خاص وارد نشود ، در صوت اتفاق این رویداد بازیکن باید جای خود را به نفر بعدی بدهد .
۴-راجو محلی است که از دوران قدیم به عنوان محل خرمن کردن گندم و جو مورد استفاده قرار میگرفت.و به دلیل همواربودن برای بازی گروهی مناسب بود.
۵-یونگا بالا قطعه زمین مسطحی بود که در سطح تراز بالاتری از راجو واقع شده بود و به دلیل اینکه افراد حاضر در راجو به یونگا بالا اشراف نداشتند ، فقط دختران و زنها در یونگا بالا بازی میکردند.
به یاد دورانی که از صبح روز عید جوانان و نوجوانان به محل راجو (یونگابالا) سرازیر میشدند و پس از تبریک عید به یکدیگر ،گروه گروه مشغول بازیهای مختلف میشدند.
……………………………………………………………………..
۲- بازیهایی با نام دپ ( dap ) و ستو (satu ) نیز تا حدود ۵۰ سال قبل رایج بوده که باید اطلاعاتی در باره آنها تهیه کنیم .

ادامه دارد….

error: Content is protected !!