آموزش وردپرس
خانه / بازسازی روستا / ضرورت تدوین سند راهبردی بازسازی و توسعه بیدهند

ضرورت تدوین سند راهبردی بازسازی و توسعه بیدهند

بیدهندی های عزیز ، اگر چه گفتن اینکه روستای بیدهند طی حدود سی سال اخیر آسیب جدی دیده و تقریبا همه کارهای رایج در سالهای نه چندان دور تعطیل شده ، برای برخی از ما ناخوشایند است ، اما اگر واقع بین باشیم چیزی جز ادامه روال نابودی را نمی بینیم . نمیتوان گفت فرد خاص و یا شوراها در طی حدود سی سال اخیر مقصر هستند بلکه همه ما بیدهندی ها به سهم مساوی در این زوال مقصر هستیم. در صورت ادامه روند تخریب تا چند سال دیگر اصلا امکان بازسازی دشتها نیز وجود نخواهد داشت. کاملا واضح است که از دست رفتن کشاورزی و دشت بیدهند به دلیل کاهش جمعیت فعال روستا از یک طرف و اقتصادی نبودن کشاورزی با روشهای سنتی از طرف دیگر بوده است .اما اکنون که تعداد مالکین بیدهند چندین برابر شده ، غالبا تحصیل عالی دارند، همه گونه تجهیزات در اختیار است و …چه باید کرد ؟
در روال جاری فعلی اشکالاتی وجود دارد که باید هریک از آنها بررسی و رفع عیب گردند و برای نظام جدید کاری باید برنامه ریزی کنیم . ساختار کشاورزی بیدهند براساس کشاورزی سنتی که هر کسی باید برای خودش کار کشاورزی خود را انجام دهد بنا شده و این روال دیگر قابل ادامه نیست کما اینکه از حدود ۵۰ سال قبل دیگر جوانی روستای بیدهند را به عنوان محل سکونت انتخاب نکرده است . و بدتر اینکه بازنشستگان نیز دیگر رغبت چندانی به کار و بازسازی املاک خود ندارند زیرا به آینده و بهره برداری از نتیجه زحمات خود امیدوار نیستند و زحمتهایشان را هدر رفته تلقی میکنند
باید نظام جدیدی را برای کار در بیدهند طراحی و اجرا کنیم .نوع یا انواع جدیدی از محصول کشاورزی(که نیاز کمترین به آب دارند) را با نظارتهای دقیق کارشناسی پرورش دهیم و تا حد امکان از تجهیزات و ماشین آلات برای سرعت دادن به کارها استفاده کنیم . نظام آبیاری بی تردد باید تجمیعی باشد و مقدار آب مورد نیاز برای هر درخت یا محصول را حساب کرد تا بتوان با صرفه جویی در مصرف آب سطح زیر کشت را اضافه کرد و بر درآمد افزود .
علاوه بر کشاورزی، بیدهند مستعد بسیاری کارهای درآمدزای دیگر هم هست دامدارای پرورش زنبور و برخی کارهای دیگر که هرینه حمل و نقل اندک دارند‌ را میتوان در سطح وسیع انجام داد.
لازمه انجام کارهای جدید و یا ایجاد تعییر بنیادی در روشهای مرسوم این است که اکثر ما به این نتیجه برسیم که تغییر را لازم داریم و اگر روشی جدید را بپذیریم همه مالکین اجرا نمایند .
اما قبل از اجرا به طرح نیاز داریم . اینکه چه محصولی در چه فصلی با چه میزان مصرف آب ودر کدام منطقه از دشت و به چه طریق پرورش داده شود نیاز به طرحی جامع دارد . بهترین حالت این است که از کارشناسان و افرادی که روشهای تحقیق و تجزیه و تحلیل را بدانند برای تهیه طرح استفاده کنیم و صد البته بهتر خواهد بود که از نسل امروز بیدهندی (چون ما تعداد زیادی استاد و کارشناس مرتبط داریم) استفاده کنیم.

برای تهیه طرح تحول کار و زندگی در بیدهند از طرف کارشناسان بیدهندی ،لازم است آنان در جلسات مختلف گرد هم آیند و پس از هم اندیشی در مورد کلیات طرح تحول ، سند راهبردی تحول تهیه گردد . این طرح میتواند شرایط کار و زندگی در بیدهند در مثلا بیست سال آینده را ترسیم و اهداف کلی در حوزه های مختلف را مشخص نماید . بدیهی است که تدوین چنین سندی نیازمند همکاری افرادی است که شناخت نسبی از امور بیدهند داشته و یا انگیزه کافی برای شناخت را داشته و مهمتر از این ، لازم است قدرت تجزیه و تحلیل و حل مسائل را داشته باشند .بدیهی است که سند راهبردی بر اساس محورهای کارآفرینی ، ایجاد شغل و درآمد ، بازسازی دشتهای قدیم ، ایجاد مزارع جدید ، مدیریت آب ، ایجاد مراکز پرورش حیوانات اهلی افزایش تعداد ساکنین روستا و امثال آنها استوار خواهد بود .
پس از تدوین سند راهبردی ، به منظور حرکت در مسیر تعیین شده در سند راهبردی ، گروههای تخصصی و ویژه شامل افراد متخصص در زمینه مرتبط تشکیل شود و هر گروه راهکارهای اجرای طرحهای بازسازی ، توسعه و جدید را تدوین و با هماهنگی بیدهندی ها به اجرا درآورد .
البته بهتر است که شورای روستا هماهنگ کننده و مجری طرح تحول باشد و با گردآوری افراد واجد شرایط نسبت به تدوین سند راهبردی و تشکیل گروههای تخصصی و ادامه کار اقدام نماید . اما حتی اگر شورا نخواهد و یا نتواند، چون انجام آنچه به عرض رسید راه نجات بیدهند از نابودی و مسیر تبدیل این روستا به محیطی دلپذیر و مطلوب طیفهای مختلف نسلهای امروز و آیندگان میباشد باید با تشکیل گروههای کاری شامل افراد توانا به این مهم جامه عمل بپوشانیم . از همه بیدهندی های عزیز تقاضا دارم نسبت به آنچه به عرض رسید فکر کنند . با مشورت با اعضای محترم شورا و سایر صاحب نظران کار را شروع خواهیم کرد .
البته میدانم که حتما طرحهای جامعتر و راههای کوتاهتر در ذهن بسیاری از همدیاران هست که روستای بیدهند تشنه اجرای آن هاست .

error: Content is protected !!