آموزش وردپرس
خانه / بازسازی روستا / خرده مالکی ، مشکل اصلی بازسازی کشاورزی بیدهند

خرده مالکی ، مشکل اصلی بازسازی کشاورزی بیدهند

بنا شدن دشتهای بیدهند بر مسیر رودخانه ها و با شیبهای تند در جهات مختلف باعث شده که امکان ایجاد قطعات بزرگ زمین کشاورزی فراهم نباشد ۰ کمتر باغ یا زمینی در بیدهد وجود دارد که در مساحت بیش از ۵۰۰ متر
مربع ایجاد شده باشد . علاوه بر شیب زمین موارد دیگری نیز باعث ایجاد قطعات زمین کوچک در بیدهند شده که عبارتند از :
۱ ـ سنگلاخ بودن زمین و مشکلات آماده سازی (جداسازی سنگها از خاک به روش الک کردن) : حدود ۳۰ درصد از حجم خاک بیدهند را سنگهای در اندازه های مختلف تشکیل داده و بدون جداسازی آنها امکان تبدیل به زمین کشاورزی و به خصوص برای کشت محصولاتی مانند غلات وجود ندارد .زمانبر بودن انجام این کار و هزینه های مربوطه باعث کم شدن انگیزه مردم به داشتن زمینهای بزرگ شده است .
۲ ـ کم بودن زمین مناسب برای تبدیل به زمین قابل کشت نیز دلیلی دیگر برای کوچک بودن آنهاست .
۳ـ سختیهاو مشکلات کشاورزی سنتی نیز باعث کاهش انگیزه مردم برای آبادکردن وداشتن زمینهای بزرگ شده است .
به هر حال ساکنین اولیه بیدهند برای تامین غذای خود شروع به آبادکردن زمینها میشوند و هر ساله بر تعداد قطعات زمین افزوده میشود.
تقسیم زمین بین فرزندان علت دیگری برای کوچک شدن آنها میباشد و این نیز بنا به شرایط کشاورزی بیدهند اتفاق افتاده است . بسیاری از بیدهندی ها هنوزبه یاددارند که محصولات اصلی بیدهند عبارت بوداز گندم ، سیب زمینی و جو که هرساله نوبت کاشت انها در دشتهاتغییر میکرد . بنابراین همه کشاورزان سعی میکردند تا در همه دشتهای بیدهند یک تکه زمین در اختیارداشته باشند .
دوران کشاورزی سنتی گذشت و امروز دیگر به هیچ وجه ادامه کشاورزی به سبک قبل وجود ندارد و درست به همین دلیل و مقرون به صرفه نبودن سالهاست که دیگرکسی برای کشت محصول اقدامی نمیکند . تنها کاری که طی سی ساله اخیر صورت گرفته غرس درخت ( غالبا درخت گردو) در زمینهای کشاورزی است و چون بر اساس اصول علمی نبوده و شرایط ابیاری و تغذیه رعایت نشده ،نتیجه مطلوب نیزحاصل نشده است.
با این مقدمه شرایط ایجاد زمینهای کوچک که عالبا حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر مربع هستند توضیح داده شد . اکنون که کشاورزی سنتی امکان ادامه نداشته و مشکلات فراوانی برای کشاورزی بیدهند وجود دارد چه باید کرد ؟
بدون شک افرادی خبره و مسلط به امور و علم کشاورزی باید موضوع را بررسی و برای آینده کشاورزی بیدهند طرح مناسب ارائه نمایند .

error: Content is protected !!