آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / جیل جیلونه

جیل جیلونه

جیل جیلونِه :
عصر روز آخرین سه شنبه سال مراسم خاصی در بیدهند به شرح زیر برگزار میشود که شامل دو قسمت است:
۱-مراسم اتش بازی : بعد از ظهر روز سه شنبه پایان سال جوانان روستا برای کندن و جمع آوری بوته ها و چوبهای نازک به دشت و مراتع رفته و در حد توان نسبت به جمع آوری اقدام میکنند . هنگام غروب خورشید و در حالی که هوا به تدریج رو به تاریکی میرود پشته های بوته و هیزم در یک ردیف معمولا ۴ یا ۵ تایی قرار گرفته و آنها را شعله ور میکنند . مقدار زیادی از بوته های جمع آوری شده هم آماده است تا به مرور بر روی دسته های چیده شده اضافه و شعله را برای حداقل یک ساعت پایدار نگه دارند . افراد از نوجوان تا سنین بالاتر در یک ردیف قرار گرفته و از روی شعله ها می پرند و نفری که از روی آخرین شعله پرید در انتهای صف می ایستد . به این ترتیب هر شخص میتواند بارها از روی آتش بپرد . شیرین کاری و حرکات با مزه از طرف برخی افراد نیز جزئی از این مراسم است.
۲-مراسم قاشق زنی : متاسفانه این مراسم بیش از ۵۰ سال است که منسوخ شده اما روش انجام تقریبا به صورت زیر بوده است .
معمولا پس از آتش بازی ، یک یا چند گروه از نوجوانان به مراسم قاشق زنی می پرداختند . این مراسم به شکل خود جوش شکل میگرفت. آنها ابتدا یک نفر را به عنوان رهبر گروه تعیین و بقیه گروه گوش به فرمان او میشدند . رهبر گروه یک کیسه برای جمع آوری هدایای دریافتی از صاحبان منازل به همراه داشت .
هر کدام از اعضای گروه با برداشتن یک قاشق و یک کاسه در محل مشخصی جمع میشوند و پس از تعیین رهبر ، با کوبیدن قاشق بر پشت کاسه در کوچه ها حرکت کرده و با رسیدن به هر یک از منازل که افراد در آن سکونت داشتند اشعاری را به صورت پیوسته می خواندند :
صَحَب کییَه کا دِ هیدِه؟ ، صَحَب کییَه خُو دِ هیدِه؟ ، صَحَب کییَه بیداریدِه؟ مَشَد شیدِه ، کربِلا شیدِه ،مَکَّه شیدِه ، جیل جیلونِه هَمَ هادیدِه
صاحب خانه (معمولا بانوان این کار را انجام می دادند) مقداری از خشکبارهای موجود در خانه را برای گروه قاشق زن می آورد و رهبر گره آنها را گفته و در کیسه می ریخت. گروه بعد از گرفتن هدیه می خواندند :
تِنِت سالِم دِلِت خوش ، دَشمِنات خِدا بِکُش ، تاق کییَه اَت سور بو ، هر چی بِزِینی پور بو
در صورتی که صاحب خانه از دادن چیزی امتناع میکرد اعضای گروه می خواندند :
تاق کییَه اَت خال خالی بو ، هر چی بِزینی مارمالی بو
آجیل و میوه های هدیه شده از طرف ساکنین توسط رهبر گروه بین همه اعضا تقسیم می شد و افراد به خانه می رفتند .

درباره ی bidhendi

همچنین ببینید

دکان داران بیدهند

امروزه ما در احاطه هایپر مارکتها ، مارکت مال ها و فروشگاههای عریض وطویل که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!