آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / یلدای ۱۳۹۶

یلدای ۱۳۹۶

شب یلدا (شب چله):

این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می شود. این شب در نیم کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش تر و طول شب کوتاه تر می شود. واژهٔ یلدا ریشهٔ سریانی دارد و به معنای ولادت و تولد است. منظور از تولد، ولادت خورشید (مهر/میترا) است. رومیان آن را ناتالیس آنایکتوس یعنی روز تولد مهر شکست ناپذیر می نامند. ابوریحان بیرونی از این جشن با نام میلاد اکبر نام برده و منظور از آن را میلاد خورشید دانسته است.

ایرانیان چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریکترین شب در طول سال است تا سپیده دم بیدار می مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می دارند.
یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می داد و در طول سال با سپری شدن فصل ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.
شب یلدا در روستای بیدهند نیز با شبهای دیگر متفاوت بوده است. در این شب غالب مردم یا مهمان داشتند و یا مهمان بودند . بزرگترهای فامیل جشنی خانوادگی را با حضور بستگان نزدیک برگزار و شبی را به شادی می گذراندند .
یلدای سال ۱۳۹۶ در بیدهند با یلدای سالهای قبل نیز تفاوت بسیاری دارد . در مسجد امامزاده سلیمان ع تدارک حضوری گرم با پذیرائی از مردم دیده شد و برنامه مفصلی اجرا گردید .از توزیع لوح بین ساکنین روستا و خانواده محترم شهدا و شعر خوانی و مولودی ـآ پذیرایی با انار و آجیل و آش بسیار خوش مزه .از همه کسانی که زحمت کشیدند تشکر میکنیم .

درباره ی bidhendi

همچنین ببینید

دکان داران بیدهند

امروزه ما در احاطه هایپر مارکتها ، مارکت مال ها و فروشگاههای عریض وطویل که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!