آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / مستند عزاداری محرم در بیدهند نطنز

مستند عزاداری محرم در بیدهند نطنز

پخش مستند عزاداری ، مقدمه یا هدف:

با زحمت بسیار افرادی از خانواده محترم شکوهی ، مستندی از عزاداری محرم بیدهند در سال ۱۳۹۶ از علم بست تا مراسم پایانی روز عاشورا تهیه شد و بخشی از آن در تلویزیون ملی ایران به نظر مردم ایران رسید. این حرکت با توجه به کیفیت بالای فیلمبرداری و زحمت بسیار آن بی نظیر بود و وجود چنین مراسم زیبا در روستای ما را به سمع و نظر عموم مردم ایران رساند . به همین خاطر مورد استقبال و تشویق همه بیدهندی های عزیز قرار گرفت . این کار که در نوع خود در بیدهند برای اولین بار انجام شد از جهات مختلف میتواند مورد بحث و تحلیل قرار گیرد . مواردی که به نظر اینجانب میرسد به شرح ذیل است :
۱-ضبط مراسم زیبای محرم بیدهند میتواند به عنوان بایگانی داشته ها در ارشیو اسناد بیدهند قرار گیرد و تا همیشه مورد استفاده و تجدید خاطرات برای بسیاری از ما خواهد بود.
۲- مستندات از هر نوع ، میتواند به عنوان راهکار اجرای صحیح و یا رفع اشکال و شبهه در اجرا برای سالیان و نسلهای بعد مورد استفاده قرار گیرد .
۳-ممکن است برنامه های روزهای محرم در بیدهند برای برخی از ما بیدهندی ها که هر ساله آن را می بینیم موضوعی عادی باشد ، اما محتوی ، زیبایی اجرا ، اردات مجریان به امام شهید ، و تنوع و تفاوت برخی از مراسم حاشیه ای و حضور انبوه بیدهندی های عزیز در این مراسم از جاذبه های آن است و این جاذبه است که بسیاری از همدیاران عزیز را برای شرکت در این مراسم به این مکان میکشاند .
۴-پخش بخشی از این مستند در تلویزیون ملی در روز ۱۸ آبان ۱۳۹۶ مورد استقباال همه بیدهندی های عزیز قرار گرفت . این استقبال را میتوان اینگونه نگاه کرد که همه ما بیدهندی ها به مطرح شدن نام روستا و نشان داده شدن زیباییهایش علاقمند هستیم .
۵-البته که باید به حسن انتخاب صحنه ها ، متن ، کیفیت بالای صدای گوینده در قطعه پخش شده در تلویزیون آفرین گفت ،اما بدون شک اگر قرار باشد باری دیگر چنین فیلمی تهیه و پخش گردد ، تجربه دوستانی که این بار زحمت کشیده اند میتواند محصولی پر بارتر که بر همه مراسم محرم شمول داشته باشد بیافریند .
۶-موضوع بسیار مهم در انجام این کار این است که آیا پخش این مستند هدف بوده است و یا اینکه باید آن را آغاز راهی بدانیم که باید از امروز برای پیمودن آن برنامه ریزی کنیم و به تعبیری دیگر در پیمودن آن دچار تاخیر هستیم .قطعا هدف کوتاه مدت تهیه و پخش فیلم با زحمت آقایان شکوهی به خوبی به انجام رسیده است اما به نظر من ، ما بیدهندی ها باید آن را آغاز راهی جدید برای معرفی بیدهند به دیگران و ترغیب به حضور آنان در بیدهند به منظور بهره برداری و درامد زایی نگاه کنیم. البته همانطور که در نوشته های دیگر به عرض بیدهندی های عزیز رسانده ام ، هم اکنون ما فاقد نظام بهره برداری از حضور افراد غیر بیدهندی هستیم و متاسفانه هیچ برنامه ریزی برای تدارک این نظام هم نکرده ایم ( و شاید به همین دلایل است که از حضور افراد غیر بیدهندی در روستا خوشنود نمیشویم و این موضوع را خلل در آرامش و امنیت روستا میدانیم ) اما شورای روستا به عنوان وظیفه قانونی و اخلاقی باید با برنامه ریزی برای آینده به این مهم بپردازد .

۷-همه ما بیدهندی ها باید از هر گونه فعالیت که جلوه های زیبای روستا و فرهنگ مردم که در نوع خود بی نظیر و دارای محاسن بسیار و باعث افتخار است را به نسل امروز منتقل می نماید حمایت کنیم .
۸-امید که شورای فعلی روستا بتواند با درایت از حضور افراد فرهنگ دوست و آینده نگر بیدهندی که در تدوین و ارائه راهکار برای بیدهند توانا هستند استفاده نماید و بیش از این شاهد از دست رفتن همه داراییهای خود نباشیم .
-۹-جا دارد از همه افرادی که با کمال تواضع و با عشق و ارادت به امامان معصوم ، با صرف وقت و پرداخت هزینه های شخصی ، باعث بر پا ماندن مراسم بیدهند و مدیریت صحیح آن شده اند و از همه ظرفیتهای موجود برای بهتر شدن امور و مراسم مذهبی در بیدهند تلاش میکنند صمیمانه قدردانی کنیم.
عزیزانی که مایل به مشاهده فیلم مستند عزاداری محرم در بیدهند هستند به کانال تلگرامی به آدرس bidhend_renewal@ مراجعه فرمایند .

درباره ی bidhendi

همچنین ببینید

روش نوشتن گویش بیدهندی

سلام بیدهندی های ارجمند در تدوین مطالب این سایت همه تلاش خود را برای ارائه …

error: Content is protected !!