آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / گندم کاری در بیدهند

گندم کاری در بیدهند

آبان هر سال با خنک شدن هوا کاشت گندم در بیدهند شروع میشد. به خاطر اهمیت گندم و نان در زندگی خانواده های بیدهندی ، کشاورزان تا حدی که مقدار استفاده از سهمیه آب آنها اجازه میداد نسبت به کاشت گندم اقدام میکردند . این زمینها را در تابستان شخم زده بودند و حتی برخی از زمینها را برای خرد شدن کلوخ های بزرک یک بار دیگر هم با بیل زیر و رو میکردند. کود دامی بسته به تعداد دامهای هر کشاورز یک تا دو گاله برای هر کارت به زمین اورده بودند .
برای کاشت گندم ابتدا اطراف زمین را مرز می بستند و برای ماندن آب در کرت به ارتفاع حداقل ۱۵ سانتیمتر خاک می ریختند . سپس محل مرز کرتها را مشخص و بذر را پخش میکردند . معمولا برای هر سی متر مربع زمین یک کیلو گندم در نظر می گرفتند.
مرز بین کرتها را هم به ارتفاع حدود ۱۵ سانتیمتر خاک ریخته و شروع به بیل زدن زمین به منظور مخلوط کردن بذر و خاک میکردند . به دلیل یخبندان طولانی مدت زمستانی در بیدهند وبرای حفظ شدن جوانه ها از یخ زدگی ، کاشت بذر را تا ۲۰ سانتیمتری عمق زمین انجام می دادند.
معمولا در اوایل پاییز گروه گروه پرندگانی مانند کبک و یک نوع پرنده مهاجر سیاه رنگ که نوک و پاهایش قرمز بود (بیدهندی ها به آنها قاجه Ghaaja می گفتند) به کشتزارها هجوم می آوردند و با هموار کردن مرزها برای خوردن دانه گندم باعث زحمت مضاعف کشاورزان و نیز خسارت میشدند و به همین دلیل همه سعی میکردند گندمها را یک یا دو روز قبل از نوبت آبیاری خود کشت نمایند .
آبیاری زمین که گندم در آن کاشته شده بود ، هم به دلیل کم بودن میزان آب در پاییز بیدهند و هم خشک و نرم بودن زمین کاری زمان بر بود و کشاورزان مجبور بودند در سرمای شدید پاییزی ، حتی شبها نیز به آب دادن زمینهای کاشته شده اقدام کنند . توضیح : گاله یک نوع گونی بافته شده از کتان بود به طول حدود ۱۲۰ و عرض ۶۰سانتیمتر که یک ضلع طولی آن را به عنوان در برای ریختن کود و خاک در آن و بر روی الاغ باز میگذاشتند و لبه های دولایه گونی در سه ظلع دیگر به یکدیگر دوخته میشد . با پهن کردن این گونی بر روی الاغ ، خاک و کود را از در آن به داخل گاله میریختند و به مزارع حمل میکردند .

درباره ی bidhendi

همچنین ببینید

روش نوشتن گویش بیدهندی

سلام بیدهندی های ارجمند در تدوین مطالب این سایت همه تلاش خود را برای ارائه …

یک دیدگاه

  1. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست
    اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم
    ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم
    از وبسایت ما دیدن کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!