آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / آثار تاریخی و میراث فرهنگی در بیدهند

آثار تاریخی و میراث فرهنگی در بیدهند

آثار تاریخی بیدهند
همه ما از دیدن عکس یا اثری از دوران کودکی خود به وجد می آییم و سعی میکنیم آن را حفظ کنیم و حتی مایل هستیم که به فرزندانمان برای نگهداری بسپاریم. اکثر مااز وضعیتهای مختلف فرزندان خود از همان کودکی عکس میگیریم و یا نقاشی و کاردستی و … آنها را برای تحویل به ایشان در زمانی که بزرگ شدند نگهداری میکنیم. همه ما از دیدن عکس دوران زندگی والدین یا اجداد که خود شاهد آن دوره نبوده ایم مشعوف میشویم . حس خوب یادآوری گذشته ما را تشویق به انجام چنین کاری میکند و این در حالی است که زمان حفظ این آثار توسط هر شخص شاید کمی بیش از نیم قرن باشد .
اینک این حس را برای کالا یا اثر تاریخی متعلق به قرنها پیش که انسانها برای کار و زندگی خود خلق کرده اند تعمیم دهیم . بسیاری از آثار باقی مانده از گذشتگان حاصل تجربه هایی است که نسلهای پی در پی آن را کسب کرده اند ، و از این نظر برای انسان ارزشمند است و از این طریق زمینه های عبرت برای انسان فراهم می آید. بنابراین توجه به اشیاء گذشتگان در ذات بسیاری از انسان ها وجود دارد.
علاقه به داشتن و دیدن آثار تاریخی توسط یک ملت یا قوم، فقط مختص به آثار باقی مانده از همان قوم یا ملت نیست بلکه غالب انسانها به گذشته بشر در همه جای دنیا می اندیشند و این دلیل اصلی بسیاری از مسافرتها و صرف هزینه های بسیار است که امروزه با نام صنعت گردشگری مطرح است.
چگونگی حفظ هویت تاریخی در شهرهای مدرن یا شهرهای در حال پیشرفت، دغدغه‌ای است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر نیز وجود دارد. در تمام شهرهای معاصر که به سرعت پیشرفت می‌کنند بیشترین نگرانی‌ها در نگهداری از هسته‌های تاریخی شهرهاست که سعی میکنند میان این دو مسئله‌ یعنی داشتن شهر مدرن‌ و حفظ بناهای تاریخی تعادل ایجاد کنند .
در روستایی مانند بیدهند که محل فعلی روستا گذران مردمش در دوره های نا امنی و امنیت ، قحطی و دارایی و همزیستی خانواده های وابسته با یکدیگر را شاهد بوده است ، متاسفانه هیچ توجهی به حفظ و نگهداری بناها ی عمومی و خصوصی نشد و غالب این بناها برای نوسازی تخریب و یا به خاطر ترک استفاده از آنها فرسایش یافته است . لطفا بافت قدیمی بیدهند را به خاطر آورید . اکثر خانه ها تخریب شده و برخی دیگر امکان بازسازی نیز ندارند .
چقدر باید افسوس خورد که ساختمانهایی مانند قلعه ، حمام قدیم ، آسیاب بالا و پایین و صفه ها به خاطر بی توجهی و در برخی موارد به طور عمد تخریب شده است و بدتر از آن اینکه هیچ کس به فکر حفظ آنها نبوده و نیست. انگار ما بیدهندی ها با آثار قدیمی و تاریخی بیگانه هستیم.
اگر چه آثار قدیمی اعم از ساختمانها و اشیاء لطمه های زیادی را متحمل شده اند و یا از دستمان رفته است ، با این وجود پیشنهاد میکنم موارد ذیل از طرف شورای محترم پیگیری شود .
۱-تشکیل یک هیات ۳ تا ۵ نفره شامل افراد متخصص و یا صاحب ذوق ، برای برنامه ریزی نگهداری و بازسازی آثار قدیمی بیدهند .
۲-مذاکره با مالکین آسیابها برای ترمیم و بازسازی و یا واگذاری آنها به شورای روستا برای تعمیر
۳- تعمیر فوری بام حمام قدیم و بازسازی آن و تکمیل بخشی که تخریب شده است .
۴-بازسازی ساختمان مسجد جنب حمام ( به اضافه زمینهای بلامعارض اطراف ) در دو طبقه که طبق پایین به عنوان مسجد و طبقه بالا به عنوان موزه در نظر گرفته شود .
۵-تشویق مردم به امانت سپاری اشیای قدیمی نزد خود در موزه و انتقال کلیه اشیای قدیمی (مانند ظروف ، کتب و قرآنهای خطی و دیگر اشیا) موجود در حسینیه ، زیارت و مسجد به این محل و تشکیل موزه
۶-مذاکره با مالکین بناهای قدیمی که هنوز قابلیت بازسازی دارند برای نگهداری به هر طریق ممکن .
۷-پیگیری اخذ بودجه و کمکهای مردمی برای انجام این امر مهم
امید که ما بیدهندی ها نیز بتوانیم آثار تاریخی و میراث فرهنگی خود را از نابودی کامل نجات داده و برای نسلهای بعد و سایر افراد نگهداری کنیم .

درباره ی bidhendi

همچنین ببینید

روش نوشتن گویش بیدهندی

سلام بیدهندی های ارجمند در تدوین مطالب این سایت همه تلاش خود را برای ارائه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!