آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / آینده نزدیک – آینده دور

آینده نزدیک – آینده دور

آینده نزدیک – آینده دور
بیدهندی های عزیز: از آغاز زمان حضور و سکونت بشر در محل فعلی بیدهند اطلاع دقیقی نیست و تلاشی هم برای کشف این موضوع به عمل نیامده است . اما شواهد موجود نشان میدهد که مردم ساکن در این روستا قبل از مسلمان شدن ، به تعداد زیاد در محلهای دیگری به غیر از محل سکونت فعلی زندگی میکرده اند. زندگی در این روستا در اشکال مختلف تا امروز ادامه یافته و از امروز تا زمانی که انتهایش را کسی نمیداند ادامه خواهد یافت .
غرض از عرض این مطلب این است که در برنامه ریزیهای جاری در روستا ، آینده دور یا نزدیک چه نقشی دارد؟
هر اقدام کوچک یا بزرگ ما در بیدهند بر آینده موثر است . هر اقدامی که سنجیده و حساب شده انجام شود بر آینده تاثیر مثبت داشته و هر عمل فاقد پشتوانه فکری منطقی ، میتواند نقش ویرانگر و مخرب داشته باشد.
بسیاری از طرحهایی که قرنها پیش در این روستا پایه گذاری شده ، هنوز نیز در حال بهره برداری است و برخی دیگر نیز که بهره برداری نمیشود به خاطر ورود تکنولوژیهای جدید و یا تغییر شرایط زندگی دستخوش تغییر شده است ، لیکن در شرایط اضطراری قابل استفاده است. طراحی تقسیم آب کشاورزی ، حفر قنات ها ، طراحی نهرها ی داخل دشتها ،پایه ریزی انجام مراسم مذهبی و اجتماعی مختلف ، انتخاب بهترین مکان برای سکونت از لحاظ بلایای طبیعی از جمله مواردی است که زمان آغاز انجام آنها را نمیدانیم اما هنوز نیز از آن بهره میگیریم.
موارد دیگری چون هاونگهای سنگی مستقر شده در محلات و میادین ، ساخت قلعه ها ، طراحی حصار گونه باغها برای حفاظت از دشتها و … از مواردی است که آنها را تقریبا فراموش کرده ایم .
نیازی به گفتن نیست که لزوم آینده نگری در فعالیتهای امروز ما اهمیت بسیاری دارد و لازم است اثر خوب یا بد هر فعالیت یا هزینه حتی یک ریال بر آینده روستا را باید در نظر داشته باشیم .
به راستی با این پیشینه که داریم کدام عاقلی برای کاری که قرار است انجام شود ، آینده نزدیک یا دور را از نظر دور میدارد؟
معلوم است که پاسخ همه ما عبارت “هیچ کس ” است و در مقام عمل هم تصمیم سازان و مجریان امور که امروزه در واحدی قانونی به نام شورا فعالیت دارند سعی میکنند این موضوع را در نظر بگیرند اما این کار تخصصی و زمانبر فراتر از توانایی تنها سه نفر افراد عضو شورای روستا هست و شاید بتوان گفت وظیفه تعریف شده ای هم برای این موضوع ندارند .
اینکه وضع امروز ما چه تاثیری بر آینده دارد و چه کنیم تا آینده بهتری داشته باشیم و شفاف تر اینکه برای مشاغل آینده در روستای بیدهند در صد سال آینده چه مشاغلی وجود خواهد داشت و چگونه اداره خواهد بود ، از جمله مواردی است که همه ما بیدهندی ها باید به آن فکر کنیم . حاصل این تفکرات ، تحقیقات و نظریه پردازیها بایستی توسط شورا و با همکاری عمومی به مرحله اجرا در آید تا آینده روشنی را در پیش رو داشته باشیم .
اگر چه بنده قبلا نیز بر تشکیل گروه سیاستگذاری در روستای بیدهند برای آینده پزوهی و تدوین سند راهبردی توسعه بیدهند تاکید کرده ام ، مجددا این امر لازم را یادآوری میکنم و معتقدم بهترین طراحی برای آینده توسط افراد متخصص و آگاه به امور اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی ، صنعتی و کشاورزی قابل ارائه است .

درباره ی bidhendi

همچنین ببینید

روش نوشتن گویش بیدهندی

سلام بیدهندی های ارجمند در تدوین مطالب این سایت همه تلاش خود را برای ارائه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!