آموزش وردپرس

محرم ۱۳۹۶

محرم ۱۳۹۶
قبلا در مواردی به ویژگیها و تنوع مراسم تاسوعا و عاشورا در بیدهند اشاره کردم .بعد از مراسم علم بست در شب هفتم محرم ، صبح تاسوعا تا پایان شب عاشورا به جز زمان ادای نماز و ساعات استراحت شبانه ، در هر لحظه مراسمی برپا هست. مراسمی که نمایش عشق و علاقه بیدهندی های عزیز به سالار شهیدان هست . امسال نیز مانند سالهای قبل مراسم محرم بیدهند با حضور حدود دو هزار نفر از بیدهندی های عزیز با شکوه و زیبا و بهتر از سالهای قبل برگزار شد . البته این مطلب را نیز عرض کرده ام که لازم است به روش اجرای مراسم از زاویه زیبایی شناسی و هنر هم نگاه کنیم. نسل امروز ما به هنر اهمیت زیادی میدهد و ما باید پس از شناخت و الگوگیری از امام حسین ع بهترین ، نیکوترین و زیباترین روش ممکن برای انجام مراسم سوگواریش به کار گیریم .
اما در اینجا میخواهم به نکته دیگری بپردازم . ابتدا این سوال را از خود بپرسیم که چرا این تعداد از بیدهندی های عزیز علیرغم اینکه برخی از ایشان مشکل سکوت هم دارند برای حضور در بیدهند در این روزها به روستا می شتابند. به نظر من پس از تمایل مردم به سوگواری برای امام شهید ، مهمترین دلایل عبارتند از زنده نگهداشتن مراسم ، حضور در مزار والدین و اجداد، مشاهده زیبایی مراسم، بازدید دوستان و اقوام و…را نام برد .
حضور این تعداد از عزیزان فرصت مغتنمی است برای روستا تا برخی از مشکلاتش که به این حضور انبوه نیاز دارد رفع گردد . اما افسوس که تقریبا هیچ هدفی برای حضور این افراد تعریف نمیشود و محقق نمیگردد. آگاهی دادن به نسل جوان در باره کار و زندگی در بیدهند، آداب و رسوم ، بحثهای علمی مرتبط با شرایط روستا ، برگزاری جلسات دوستانه ، برگزاری مسابقات یا هر چیزی که به گرایش جوانان به بیدهند و نیز به همدلی بیشتر مردم کمک نماید حداقل مواردی است که در این زمانها قابل انجام است . برنامه ریزی قبلی برای جذب کمکهای مردمی و مشورت و نظر سنجی از افراد نیز که نتایج ارزشمندی را میتواند به همراه داشته باشد قابل اجرا است.
امسال هم مانند بیشتر سالهای قبل ۴ روز حضور مردم تنها به برگزاری مراسم گذشت و بهره برداری مناسب انجام نشد . به جز چند دقیقه صحبت مختصر در باره بزرگترین معضل امروز بیدهند از زبان یک روحانی غیر بیدهندی، من مطلب دیگری را نشنیدم .این معضل مالی که آینده شرکت را تهدید میکند ، میتوانست در جلسات با تعداد محدود به بحث گذاشته شود و در جلسات عمومی با در خواست کمک از مردم تا حدی رفع گردد .
امسال علاوه بر هیات امنای حسینیه که مجری اصلی مراسم محرم است ، هیات امنای مسجد و امامزاده نیز مراسمی را برنامه ریزی کرده بودند .اما در هیچکدام از این سه مکان در باره حال و آینده بیدهند بحث یا صحبت نشد.
حساسیت بیش از حد و نگرانی خیلی زیاد در باره بروز تنش و بالا گرفتن اختلاف نظرها باعث سکوت همگان در باره روستا شد.
اطمینان دارم مردم بیدهند که علاقمند به رفع مشکلات کشاورزی و مشاغل و تسهیلات سکونت و …هستند آنقدر ظرفیت و جنبه دارند که جلسات بحث منطقی را به تشنج نکشانند تا بلکه گرهی از مشکلات فعلی رفع شود .
پیشنهاد میکنم شورای روستا برای محرم سالهای بعد و هر زمان دیگری که امکان استفاده مطلوب از حضور تعداد زیاد عزیزان بیدهندی میسر است برنامه ریزی کند و برای این برنامه ریزی از نظرات دیگران بهره بگیرد تا بلکه آینده مان بهتر از امروز باشد .

درباره ی bidhendi

همچنین ببینید

روش نوشتن گویش بیدهندی

سلام بیدهندی های ارجمند در تدوین مطالب این سایت همه تلاش خود را برای ارائه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!