آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / حفظ میراث ها

حفظ میراث ها

حفظ میراث ها
بیدهندی های عزیز ، یک باردیگر محرم از راه رسید و فضای روستا چهره دیگری به خود خواهدگرفت. حزن و اندوه به خاطر وقوع این حادثه بی نظیر و برگزاری مراسم متعدد و مختلف عزاداری برای سرور ٱزادگان جهان از یک طرف و حضور بسیاری از همدیاران که برخی ازایشان فقط برای حضور و شرکت در این مراسم در بیدهند حضور می یابند از طرف دیگر ، شکل و نمای دیگری از این روستا را نشان میدهد. اجازه دهید با عرض تسلیت ، به هردو موضوع به صورت جداگانه بپردازیم:
الف – انجام مراسم :
علاوه بر مراسم ” علم بست” که در غروب روز ششم محرم به روشی خاص ،زیبا و بی نظیر انجام میشود و عزاداری های هر شب که به شکل روضه خوانی و سینه زنی برگزار میگردد ، دراین روستا از ابتدای صبح تاسوعا تا ساعتی بعد از نیمه شب در روز عاشورا ( به غیر از زمانی که برای اقامه نماز و خوردن غذا صرف میشود ) تقریبا همه اوقات دیگر به غیر از ساعتهای اولیه بامداد عاشورا ، مردم حاضر در بیدهند در هر زمان خاص به انجام یکی از مراسم مشغول هستند . روح گذشتگان ما شاد که علاوه بر اینکه مراسم متوعی را برایمان به یادگار گذاشته اند ، مهندسی مراسم را چنان منطقی و به جا انجام داده اند که همگی ٱنها علاوه بر اینکه نشانگر اندوه عزادارن انجام دهنده است از شکوه و زیبایی وصف ناپذیری نیز برخوردار هستند .
علم گردانی در روز تاسوعا ، نخل گردانی در روز عاشورا ،برگزاری نمایش تعزیه در هر دو روز ،مراسم جغجغه زنی ، سرتن گردانی ، حمل علم به داخل حسینیه با حالت دویدن ، علم گردانی در مزار ، ومراسمی دیگر همراه با نوحه ها و اذکار مرتبط با هریک از مراسم به علاوه عزاداری دستجات سینه زنی و زنجیر زنی و مراسم شام غریبان از جمله اموری است که در روزهای تاسوعا و عاشورا در بیدهند انجام میشود .
درخواست خواندن فاتحه برای گذشتگان در مسیر مراسم نخل و علم گردانی و توزیع نذورات در قدم به قدم مسیر نخل و علم و برخی اموری که افراد به صورت مستقل در این دو روز انجام میدهند را نیز باید به فهرست ذکر شده افزود .
شکی نیست که همه مردم حاضر در بیدهند و کسانی که بخشهایی از مراسم را به صورت گروههای کوچکتر انجام میدهند سعی بر اجرای آن به بهترین شکل دارند . با این وجود دو پیشنهاد به همه کسانی که این مراسم و روح حاکم برآن را دوست دارند و با علاقه درانجام یا دیدن آن شرکت می کنند دارم .
اول اینکه از دانش اموختگان هنر و علوم اجتماعی و ادبیات و رشته های مرتبط خواهش میکنم که علاوه بر نگاه به مراسم به عنوان یک حرکت عزاداری ، با نگاهی که علوم فراگرفته به ایشان نشان داده است نیز به مراسم بنگرند . به عبارت دیگر یک دانشجوی هنر ممکن است از برگزاری یک کار برداشت دیگری داشته باشد تا یک فرد عادی و یا یک دانش آموخته علوم اجتماعی از همکاری خالصانه و خاضعانه افراد در اجرای یک رسم برداشت خاصی داشته باشد .
انتظار میرود که روش انجام مراسم و برداشتها و تحلیل های خود را در باره هر رسم بنویسند و به هر طریق ممکن در اختیار دیگر بیدهندی های عزیز و یا مشتاقان دیگر قرار دهند .
دوم اینکه مراسم بیدهند را به همان مقدار و با همان کیفیت قدیم انجام دهیم و از کم کردن یا مختصر کردن و یا جابجایی آن اکید بپرهیزیم .گاهی اتفاق می افتد که به خاطر زودتر تمام کردن مراسم ، بخشهایی را صرف نظر میکنیم و یا ناتمام میگذاریم .لازم است که اگر مجبور شویم کاری یا مراسمی را به هر دلیل حذف یا شاید مختصر کنیم ، این کار به گونه ای انجام شود که اثری بر کیفیت کلی مراسم نگذارد . تشکیل یک گروه سیاستگذار شامل افراد آگاه به امور مذهبی ، روشهای اجرای مراسم ، علاقمند به بیدهند و آینده نگر را برای مدیریت مراسم مذهبی و هماهنگی های اجرا پیشنهاد میکنم.
ب ـ حضور مردم درمراسم:
به اظهار کسانی که در این منطقه به جابجایی مسافر و امور مرتبط مشغول هستند ، بیدهندی ها در مقایسه با مردم دیگر روستاها رفت و امد بیشتری دارند و این موضوع را خود همدیاران نیز می دانند . اما روزهای محرم زمان اوج حضور مردم در این روستا هست .میدانیم که بسیاری از بیدهندی ها علیرغم اینکه والدین یا نسلهای قبلی شان در این روستا ساکن بوده اند اما اینک این عزیزان از نظر محل سکونت مشکل دارند وبا این وجود بسیاری از ایشان در این ایام به بیدهند می آیند .

بدیهی است که انجام مراسم مختلف و برگزاری زیبای آن و حضور در مراسم عزاداری بیدهند اصلی ترین دلیل حضور مردم است ، اما این جمع بزرگ خواندن فاتحه بر مزار عزیزان، دیدن دوستان و برخی اقوام که شاید فقط در این روزها میسر باشد و دیدن زیباییهای روستا و رها شدن موقت از هیاهوی کلافه کننده شهر را نیز در نظر دارند .
هر چه باشد باید این حضور گرم و ایجاد محیطی خودمانی و صمیمی از نسل کسانی که بیدهند را ساخته اند را باید مغتنم شمرد و خوش آمد گفت .

اما بهره گیری مناسب و آینده ساز از این حضور را نیز باید در نظر داشته باشیم . ما میتوانیم در کنار مراسمی که انجام آن هدف اصلی است ، این جمع دوستدار روستا را به مشورت ، همکاری و همراهی در کارهایی که میتوان به بیدهند آبادی ، رونق ،درآمدزایی و…بخشید دعوت کنیم.

درباره ی bidhendi

همچنین ببینید

روش نوشتن گویش بیدهندی

سلام بیدهندی های ارجمند در تدوین مطالب این سایت همه تلاش خود را برای ارائه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!