آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / لطفا رعایت کنیم

لطفا رعایت کنیم

لطفا رعایت کنیم :
حضور انبوه جمعیت در بیدهند و نظارت هر فرد بر اموال و داراییهایش ومهمتر ازاینها ، درک مشترک از حقوق دیگران در همان محیط و رعایت آن از طرف همه اهالی روستا ، باعث ایجاد زندگی آرام و بی دغدغه شده بود .البته به طور معمول و در مقاطع مشخص برخی اقدامات پیشگیرانه(مانند قرق کردن دشت یا مکان خاص ، کشیدن دیوار در گذرگاهها برای جلوگیری از ورود دامها به دشت و …) برای جلوگیری از بروز خسارت ناخواسته از طرف افراد نا آگاه یا دامهایی که در بیابان برای دوره تابستان رها میشدند از طرف اهالی بیدهند انجام میشد . هر فرد نیز خود را ملزم به رعایت نکاتی میدانست که موجب آزار دیگران و یا خسارت یا ناهماهنگی در روال اجرای امور جاری روستا نباشد .
در چند ساله اخیر به دلیل کاهش تعداد افراد ساکن در روستا و افزایش تردد افراد غیر ساکن اعم از افراد غریبه و غیر ایرانی و نیز جوانان عزیز بیدهندی که با روال کار در روستا آشنا نیستند ، مواردی نقض حریم خصوصی و تعدی به حقوق مالکین دیگر مشاهده میشود . برخی اقداماتی که در زمان حال باید به خودمان تذکر دهیم و همگی الزاما باید رعایت کنیم به شرح ذیل است :
۱-اگر چه برخی راهها در دشتهای بیدهند باریک است و همین راه باریک نیز یا توسط علفهای هرز اشغال شده و یا لبه های راه آسیب دیده است ، اما به هیچ وجه مجاز نیستیم از داخل زمین یا باغ دیگران عبور کنیم .
۲- مواردی مشاهده شده که برخی افراد برای کوتاه کردن مسیر خود به جای عبور از راه ، از داخل زمین کشاورزی دیگران عبور میکنند .انجام این کار ناپسند تعدی به حقوق مالک زمین است.
۳- برخی همدیاران عزیز برای تردد در دشت از موتورسیکلت استفاده میکنند (ای کاش استفاده نمیکردند) و برای عبور از نهرها اقدام به قراردادن یک یا چند تخته سنگ در کف نهر برای سهولت عبور موتورسیکلت میکنند و متاسفانه سنگها را به جای خود برنمیگردانند . این کار باعث زحمت مالکنی میشود که باید آب کشاورزی را از آن نهرها عبور دهند.
۴-برخی از ما برای بستن کامل آب از یک مسیر و هدایت به مسیر دیگر از خاک زمین کشاورزی دیگران استفاده میکنیم که این کار نیز واقعا ناشایست است .
۵-همه میدانیم که برخی از زمینهای کشاورزی بیدهند فاقد راه مناسب و عریض برای حمل و نقل لوازم ، محصول ،کود و …است . در برخی موارد افرادی بدون اجازه مالک ، با خراب کردن بخشی از دیوارها یا نهرهای زمین دیگران اقدام به عبور خودرو ویا فرغون کرده اند و پس از آن نیز اقدامات جبرانی انجام نداده اند . در صورتیکه نیاز به انجام این اقدامات باشد اجازه مالک شرط شروع کار است.
۶- متاسفانه به دلیل آسیبهایی که گرازها به مزارع وارد میکنند افرادی مجبور به کشیدن حصار با استفاده از توری سیمی و تیرکهای چوبی شده اند. بدیهی است که این تیرکها باید در داخل زمین خود مالک نصب شوند .نصب آنها در فضای مشاع یا زمین دیگران به هیچ وجه جایز نیست.
۷-در مواردی نادر برخی افراد به دلیل راحت تر کردن آبیاری زمین خود و نزدیکتر کردن مسیر عبور آب ، اقدام به تعویض مسیر آب میکنند. یعنی ایجاد نهری جدید از زمین مالکی دیگر که کاری ناشایست بوده و تعدی به حقوق مالکین و همسایگان خواهد بود.
۸-به دلیل قرار گرفتن زمینهای کشاورزی بیدهند در دامنه کوههای کرکس ،تقریبا همه نهرهای اصلی داخل دشت به مراتع اطراف ختم میشوند . این تدبیر به این خاطر بوده که در صورتی که کشاورزی بعد از آبیاری زمین خود با ادامه جریان آب مواجه باشد ، با خیال راحت آب مازاد را به مراتع هدایت کند و موجب خسارت و تخریب دیوار خود یا دیگران نشود . متاسفانه برخی افراد که در حال حاضر به آبیاری در دشتهای بیدهند اقدام میکنند از این تدبیر خردمندانه آگاه نیستند و با پایان آبیاری زمین مورد نظر خود، بدون تعویض مسیر آب به سوی مراتع ، محل را ترک میکنند . این افراد از عاقبت کار خود مطلع نیستند و نمیدانند در صورتیکه آب از آن مسیر بگذرد چه خسارتی به خودشان و دیگران وارد خواهد کرد.
۸-بسیاری از زمینها و باغهای بیدهند مسیر عبور آب کشاورزی برای زمینهای دیگر است .در گویش بیدهندی به این زمینها یا باغها “او ویار OU VIAA” میگویند . مالکین این قبیل زمینها یا باغهای بدون دیوار یا حصار ، مجاز هستند که فقط یک “وار” در مسیر عبور آب ایجاد کنند . در صورتیکه زمین یا باغ دارای حصار و دیوار باشد یا نباید “وار ” در مسیر عبور آب بگذارند و یا به هر طریق دیگر باید اجازه دسترسی به مالک زمین همسایه بدهند .
۹-متاسفانه بسیاری از دیوار باغها و زمینهای بیدهند در حال ریزش است و کمتر کسی اقدام به بازسازی میکند . همه باید بدانیم که احدی حق استفاده از حتی یک قطعه از سنگ دیوار فروریخته را ندارد .
۱۰- در مکانهای عمومی در دشت مانند راهها ، کوچه باغها ، کوداندازها و غیره درختانی رشد میکنند . البته بهتر است که اجازه رشد داده نشود . اما اگر این درختان رشد کرده و به مرحله بهره برداری برسند ، جزئ اموال عمومی خواهند بود و نباید استفاده شخصی صورت گیرد.
۱۱- مواردی از ریختن خاشاک ، علفهای هرزو چوبهای خشک از طرف برخی مالکین در زمین همسایه مشاهده شده که این هم ناپسند است.
۱۲-موارد جزئی دیگری نیز هست که در صورت نیاز متعاقبا به عرض میرسد .

درباره ی bidhendi

همچنین ببینید

یلدای ۱۳۹۶

شب یلدا (شب چله): این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!