آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / اتاق بر انبار

اتاق بر انبار


BAR ONBAR(بر امبار) بر انبار
“بر” در گویش بیدهندی به معنی” در” مانند در اتاق ، در باغ ، در قوری و… و گاهی به معنی محل وجود یک بنا یا محلی نزدیک آن گفته میشود . مثلا وقتی گفته میشود “بر زیاره” منظور محوطه امامزاده و حریم آن است و یا بر حسینیه یعنی محوطه جلو حسینیه.
“بر انبار” یا بر امبار منطقه ای در دشت ماره است و میتوان گفت اولین و مهمترین منطقه در رفت و آمدها و تعاملات افراد و کشاورزان با یکدیگر بوده است.د ر کلمه بر امبار ، ” بر ” همان معنی محوطه را دارد و “امبار” نیز همان انبار است .
این منطقه حایل بین دشت و باغهای ماره بوده و ورود افراد به دشت و یا خروج غالبا از این منطقه انجام میشود .
این مقدمه برای آن بود که بررسی کنیم اتاق نسبتا بزرگ موجود در برامبار به چه منظوری ساخته شده و چه کاربردی داشته است . از زمان ساخت اطلاعی در دست نیست اما در حدود ۳۵ سال پیش توسط کشاورزان بیدهندی بازسازی شد و برای آن در آهنی گذاشته شد و وسایل مختصری برای گذران موقت یک یا چند نفر مانند استکان ، نعلبکی، کاسه ، کتری ،قوری، سینی ، زیرانداز و…در آن قرار داده شد. اگر چه طی حدود ۴۰ سال اخیر استفاده چندانی از این اتاق به عمل نیامده اما به نظر اینجانب این اتاق به دلایل ذیل با هدف ایجاد عنوان انبار عمومی ساخته شده است.
۱- نام امبار یا انبار بر آن نهاده شده است.
۲-اگر برای حفاظت از جان افراد و اقامت شبانه ساخته شده باشد نیازی به ساخت اتاقی به این بزرگی نبوده است.
۳-یک اتاق دیگر در جنب استخر ماره ساخته شده و آن اتاق فقط به منظور اقامت موقت ابیارها ساخته شده است .
۴-دوری ماره از محل روستا و در حال کاربودن تعداد زیادی از کشاورزان در این دشت و تولید انواع محصولات ، این احتمال را تقویت میکند که به دلایل مختلف مانند بارندگی ، فرا رسیدن شب ، عدم وجود فرصت برای انتقال محصول به محل روستا و …لازم بوده که محصولی را طی یک یا چند شب به صورت موقت در این انبار نگهداری نمایند تا در فرصت مناسب به حمل کالا به منزل خود اقدام نمایند .
غرض از توضیحات این بود که اتاق مذکور دهها سال در برابر همه عوامل جوی و مخصوصا برف و باران بدون حفاظت و مراقبت باقی مانده و متاسفانه در حال خراب شدن و نابودی است.
از همه عزیزان بیدهندی و مخصوصا اعضای محترم شورا درخواست میشود نسبت به مقاوم سازی و ترمیم اشکالات بروز کرده اقدام نمایند . این تعمیرات هزینه چندانی ندارد و اگر انجام شود این ساختمان برای چند دهه دیگر پابرجا خواهد ماند . اما اگر طی سال جاری یا زمستان آینده تخریب شود دیگر بعید است که چنین بنایی از نو ساخته شود

درباره ی bidhendi

همچنین ببینید

لطفا رعایت کنیم

لطفا رعایت کنیم : حضور انبوه جمعیت در بیدهند و نظارت هر فرد بر اموال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!