آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / بید یا گردو ؟

بید یا گردو ؟

بالاترین منطقه سبز دشت بیدهند را بالاویدینا میگوییم . در کنار قنات حیدر و در حاشیه رودخانه درخت بیدی تنومدی ( تلخ بید ) روییده بود که شاخه های خود را در اطراف خود گسترده و سطح زیادی را به زیر سایه خود گرفته بود . و سایر درختان بید آن منطقه در قسمتهای پایینتر تا محل آبگردان جوره و حاشیه نهر خدرآباد ( که احتمالا اسم اصلی آن قادرآباد بوده) غرس شده بودند و برخی از آنها صدها سال عمر داشتند. در این منطقه عمومی و محدود هر کس میتوانست درخت بکارد و شخصا از حاصلش که غالبا چوبهای لازم برای ساخت بنا بود بهره برداری نماید . بالاتر از درخت بید بالایی هیچ درختی نبود و اگر هم کسی برای غرس درخت اقدام میکرد با مخالفت کشاورزان دیگر مواجه میشد و حتی یک بار که برخی از اهالی اقدام به کاشت درخت کرده بودند با تذکری که به آنها داده شد ، درختان را از آن منطقه به زمینهای دشت منتقل کردند.
وجود آب روان در کف رودخانه و آب زیر سطحی در بستر آن باعث غرس دوباره تعداد زیادی درخت گردو در منطقه بالاتر از بید بالایی تا نزدیک قنات کربلستون شده است. این موضوع نیاز به بررسی مجدد دارد که کاشت درخت در آن منطقه ضرری را متوجه مسیر قنات حیدر و یا موارد دیگر میکند و اینکه اصولا وجود درخت ضرری را متوجه کشاورزی روستا خواهد کرد یا خیر.
اما نکته مهمتر این است که متاسفانه طی چند دهه اخیر که استفاده چندانی از درخت بید نداریم و به جای آن گردو از ارزش بیشتری برخوردار است ، جای درختان بید را ، درختان گردو اشغال میکنند و به جرات میتوان گفت طی حدود سی سال اخیر هیچکس در منطقه ذکر شده قلمه بید غرس نکرده است . بنابراین در آینده نزدیک نسل درختان بید منطقه منقرض و درختان غول پیکر گردو جایگزین خواهد شد.
این تغییر درختان منطقه از چند جهت قابل بحث است :
۱-حیف است که این منطقه خوش آب و هوا که قطعا درختان بید در لطافت و خنکی هوای آن نقش مهمی دارند دستخوش تغییر گردد.
۲-وجود درختان مثمر در فضای عمومی باعث بروز اختلافات احتمالی بین وارثین و حتی افراد دیگر به خاطر فراموش شدن مالک اصلی در طول زمان خواهد شد . کما اینکه در حال حاضر نیز مالک بسیاری از درختان بید مشخص نمیباشد.
۳-نهر اصلی اب روستا از این منطقه میگذرد و ریزش برگ و پوست گردو باعث تغییر نامطلوب در مزه آب میشود .
از بیدهندی های عزیز انتظار میرود درخت گردو و حتی درختان دیگر را جایگزین درخت بید نکنند.

درباره ی bidhendi

همچنین ببینید

یلدای ۱۳۹۶

شب یلدا (شب چله): این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!