آموزش وردپرس

کوله


مزرعه کوله در قسمت پایین دشت دجر قرار داشته و دارای قناتی است که منبع تامین آب آن میباشد. همانند سایر مناطق دشت و باغ های بیدهند ، این مزرعه نیز در سالهای نه چندان دور دارای رونق و سبز و خرم بود. قنات حفر شده برای این مزرعه از کنار رودخانه اصلی دشت میگذرد و آبهای زیرزمینی کف رودخانه را به سمت مزرعه هدایت
میکند . جنس زمین که چاهها در آن واقع شده از همان جنس بستر رودخانه بوده و استحکام آن اندک است . به همین خاطر این چاهها و مسیر قنات به طور مداوم نیاز به بازسازی و لایروبی دارند . کاهش جمعیت فعال در بیدهند باعث شد که دشتها آسیب جدی دیده و میزان رسیدگی به قنوات نیز کمتر شده است . قنات کوله نیز در چنین شرایطی ، اسیب اساسی دیده و برخی چاههای آن که در منطقه تلخ بید واقع است به طور کامل نشست کرده است. نشست چاهها علاوه بر اینکه تهدیدی برای رهگذران است ، نشانه مسدود شدن مسیر آب قنات و تخریب مضاعف مسیر آن به خاطر انباشته شدن آب میباشد.
از طرف دیگر اگر چه عمده املاک این مزرعه به خانواده های مرادی تعلق دارد اما افراد دیگری نیز در این مزرعه سهیم میباشند . گفته میشود که اقداماتی برای تامین منابع مالی برای لایروبی قنات مذکور از طرف تعدادی از مالکین انجام شده اما ضعف همکاری سایر مالکین ، مشکلاتی را ایجاد نموده است.
به هر حال کوله نیز بخشی از روستای بیدهند است و از دست رفتنش و مخصوصا خشک شدن قناتش ضایعه ای بزرگ برای کل روستا خواهد بود . پیشنهاد میگردد شورای محترم روستا با تدبیری مناسب نسبت به رفع معضلات اقدام و در صورت امکان اخذ کمکهای مالی از منابع دولتی را در برنامه خود بگنجانند.

درباره ی bidhendi

همچنین ببینید

یلدای ۱۳۹۶

شب یلدا (شب چله): این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!