آموزش وردپرس

کیه وشوری


عکس بالا دیوار و سطح و نمای داخلی یک اتاق قدیمی در بیدهند را نشان میدهد . با بزرگنمایی عکس ، ضخامت بیشتر از یک سانتیمتر لایه های متعدد گل بر سطح کاهگلی اولیه را میتوان دید . به عبارت دیگر در شروع استفاده از این اتاق ، دیوارها از داخل اتاق با کاهگل پوشیده شده و به مرور زمان لایه های متعدد گل بر سطح آن نشسته است .این لایه ها چیست و چگونه ایجاد شده است ؟ در بیدهند قدیم همه خانواده ها حداقل یک اتاق برای سکونت در زمستان داشتند . این اتاق مجهز به تنور برای پخت نان ، پخت غذا ( که غالبا انواع آش بود ) و نیز به عنوان منبع گرمایی خانه بود . تنور غالبا در وسط اتاق نصب میشد و در غروب هر روز مقداری هیزم که شامل خرده های چوب ، ضایعات علوفه گوسفندها، پوسته های بادام و گردو و غیره بود در آن ریخته و می سوزاندند و از حرارت آن که یک شبانه روز دوام داشت برای موارد ذکر شده استفاده میکردند.
زمستان رو به انتها میرفت و عید فرا میرسید . اما سرما در روستایی کوهستانی مانند بیدهند ادامه داشت و گاه تا نیمه اردیبهشت به تنور برای گرم کردن خانه نیاز بود و خانواده امکان نقل مکان به اتاقی دیگر و یا تمیز تر را نداشتند .
بانوی خانه چند روزی مانده به عید تصمیم میگرفت که رنگ سیاه و دود گرفته را به رنگ سفید تغییر دهد . برای تغییر رنگ ، خاک الک شده (با الک ریز) را درون ظرفی همراه با مقداری آب میریخت و دوغاب رقیقی تهیه می کرد. وسیله اندود کردن گل بر سطح دیوار، غالبا ساقه بوته گون قرمز بود که شاخه های آن را به رشته های نازک و تعداد زیاد تقسیم کرده بودند و وسیله ای جارو مانند با رشته های نرم و منعطف ساخته بودند.
. (به این وسیله کرماله kermaala میگفتند ). زنان، نردبان کوچکی را بر دیوار تکیه داده و با بالا رفتن از آن ابتدا قسمتهای بالای دیوار و سپس قسمتهای پایین را با اندود دوغاب گل میپوشاند ند و اتاق رنگ نو و تازگی میگرفت . به این کار در گویش بیدهندی “کیه وشوری ” یا بازشویی خانه میگفتند. این لایه ضخیم که بر سطح دیوار نشسته است حاصل شاید صدها بار انجام کیه وشوری است . این هم یکی از کارهایی خاص مردم بیدهند بود که شاید در جای دیگری معمول نبود. رحمت خدا بر همه پدران ، مادران ، اجداد و نیاکان ما که با شرایط خاص و غالبا سخت در بیدهند روزگارشان گذشت .
این عکس قسمتی از نمای داخلی منزل مرحوم مغفور محمدعلی ابراهیمی در میدان میان محله است .

درباره ی bidhendi

همچنین ببینید

روش نوشتن گویش بیدهندی

سلام بیدهندی های ارجمند در تدوین مطالب این سایت همه تلاش خود را برای ارائه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!