آموزش وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / شورای سیاستگذاری

شورای سیاستگذاری

دشتهای آباد و باغهای سرسبز ، محصولات کشاورزی فراوان و میوه های خوشمزه ، خرمنهای گندم و جو انباشته در راجو و زیر جوره ،برداشت سیب زمینی ، نخود ، لوبیا ، ذزت ، ارزن ، و….و هیاهوی حاصل از حضور گرم مردم بیدهند در مزارع ، در حال پیوستن به تاریخ هستند . مردان و زنان غیرتنمد بیدهندی که همه مکانهای دشت و مراتع را به عرصه و محل تلاش و کار و تولید مواد غذایی تبدیل کرده بودند ، بار سفر بستند و فرزندان آنها که دگردیسی اقتصادی جامعه ، آنها را وادار به فرار از دست کشاورزی سنتی و پناه بردن به مشاغل اداری و صنایع روز در شهرها کرده بود ، نتوانستند راهشان را ادامه دهند . کدخدا که رزق خود و خانواده اش از همین دشتها حاصل میشد تبدیل به اعضای شوراهایی شد که (در بیدهند) آبادانی یا خرابی دشت برایشان مهم نبود . روستایی چون بیدهند گرفتار دردهای دیگر مانند کم آبی ، هجوم گرازها ، احاطه علفهای هرز و … شد و مظلومانه واپسین نفسها را در سینه حبس کرد و تن رنجورش در سایه سار درختان هرز و بی حاصل و آفتاب کناره های دشتهای دجر و جوره آرمید .
نسل امروز نیاکان ما وارث دشتهای فرسایش یافته ای است که در برخی از آنها درختان خود رو و بی کیفیت روییده است . باغها نیز یا خشک شده اند و یا به جنگل انواعی از بی ارزشترین یا بدترین نوع درختان و درختچه ها تبدیل شده اند.
شرکت کشت و صنعت که مردم به امید تغییر در سبک کشاورزی روستای بیدهند از آن استقبال شایان کردند نیز نتوانست تغییری در انگیزه آنان ایجاد کند.
سالهاست که کمبود آب ، نبود کشاورز، نبود سامانه اصلاح و احیای کشاورزی در منطقه و عدم وجود انگیزه در نسل امروز ما ، بر پیکر نیمه جان بیدهند سایه انداخته و فضای تار و غبار گرفته ای را ایجاد کرده است.
این سالها نقطه عطف تصمیم گیری برای کشاورزی و دامداری بیدهند است . از یک طرف آخرین سنگربانان حیات روستا خسته و ناتوان گردیده اند و از طرف دیگر شرایط اقتصادی و تحولات تکنولوژی ، نقاط امیدی برای احیای روستا ایجاد کرده اند .
بنابراین تا دیر نشده و فرصت را بیشتر از این از دست نداده ایم باید تدبیری حکیمانه برای حیات دوباره بیدهند بیندیشیم . به نظر حقیر شوراها نمیتوانند در فرایندی طولانی مدت در تحول مثبت زندگی در روستا نقش داشته باشند . زیرا عمر کوتاه هر دوره از شورا ، اعضای آن را به تصمیم ها و اقدامات زود بازده سوق میدهد ، در حالیکه حیات دوباره روستا به دوره ای حداقل بیست ساله نیاز دارد. شاید انتخاب یک گروه افراد خبره و مشتاق به آبادانی دوباره روستا ، برای سیاستگذاری و پیگیری اجرای طرحهای دراز مدت تنها راه باز گرداندن زندگی به بیدهند باشد.آذر ۱۳۹۵

درباره ی bidhendi

همچنین ببینید

روش نوشتن گویش بیدهندی

سلام بیدهندی های ارجمند در تدوین مطالب این سایت همه تلاش خود را برای ارائه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!